Pracoholizm: Pracoholicy są bardziej niż inni narażeni na zaburzenia psychiczne

Pracoholicy częściej niż pozostali członkowie społeczeństwa cierpią na ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia lękowe i depresję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracoholizm: Pracoholicy są bardziej niż inni narażeni na zaburzenia psychiczne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 maj 2016 19:43


Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia) przebadali ponad 16 tys. pracujących dorosłych i ustalili, że osoby uzależnione od pracy (7,8 proc. badanych) są bardziej narażone na występowanie objawów zaburzeń psychicznych niż osoby, które pozostają aktywne zawodowo, ale mają zdrowy stosunek do pracy.

Wyniki badania pokazały, że u pracoholików częściej niż u pozostałych badanych diagnozuje się zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) - 32,7 proc. w porównaniu do 12,7 proc.; zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) - 25,6 proc. w porównaniu do 8,7 proc.; zaburzenia lękowe - 33,8 proc. w porównaniu do 11,9 proc. oraz depresję - 8,9 proc. w porównaniu do 2,6 proc.

Czytaj też: Alkohol albo narkotyki. Dla niektórych pracoholików to jedyny reset od pracy

Nie wiadomo, czy wspomniane zaburzenia są następstwem uzależnienia od pracy, czy też stanowią przyczynę pracoholizmu. Możliwe, że zjawiska te współwystępują na skutek istnienia głębszych problemów psychicznych i emocjonalnych, które sprawiają, że człowiek staje się bardziej podatny na różnego typu dolegliwości. Badania w tym kierunku będą kontynuowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.