Praca przy biurku zabójcza dla menedżerskiego kręgosłupa

0 0
Praca przy biurku zabójcza dla menedżerskiego kręgosłupa
Ponad połowa osób pełniących funkcje kierownicze ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała BMI. (Fot. Fotolia)

• Ponad połowa Polaków cierpi na problemy z kręgosłupem.
• Przeciętny menedżer mało ćwiczy, pracuje głównie siedząc, a tylko 30 minut w pracy stoi.
• Menedżerowie są zestresowani, przemęczeni i zapracowani, dlatego spożywają posiłki przy biurku w nienaturalnie zgiętej pozycji.

Polski menedżer pracuje na co dzień w biurze. Siedząc. Długotrwała pozycja wymuszona, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, częste zaburzenia snu i ogólne przemęczenie, nie sprzyjają zdrowemu kręgosłupowi.

Taki obraz pracownika kreśli badanie BUPA „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” zrealizowane w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Australii w 2015 roku. Dodatkowo ponad połowa osób pełniących funkcje kierownicze ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała BMI. 

Czytaj też: Wypalenie zawodowe dotyka wielu menedżerów. Najlepszym lekarstwem jest zmiana profesji

Dodajmy do tego wnioski z raportu "On Your Feet Britain, British Heart Foundation, 2015" a otrzymamy prawdziwie niepokojącą diagnozę. Jakie są tego powody?

Sprawdźmy. 30 minut - tyle statystycznie spędza osoba pracująca w biurze w pozycji stojącej. Dotyczy to 37 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet. Dodatkowo 50 proc. pracowników je swój lunch przy miejscu pracy. Rezultatem są częste bóle pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego oraz szyjnego.

- 97 proc. schorzeń kręgosłupa ma przyczynę mechaniczną. Trzy z czterech osób skarży się na bóle pleców, przynajmniej raz w życiu. Szczególnie dotyczy to dolnej partii pleców, miednicy i kończyn dolnych. Wiele godzin spędzamy w pozycji wymuszonej, zazwyczaj siedząc. Właśnie wtedy nacisk wywierany na kręgosłup zwiększa się i jest aż 40 – 85 proc. większy niż w pozycji stojącej. Tak duże obciążenia i brak aktywności fizycznej sprzyjają bolesnym schorzeniom kręgosłupa – wyjaśnia Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica.

Fokus na tył po godzinach

Czy jest z nami aż tak źle? Okazuje się, że polski menedżer coraz częściej postanawia działać. Choć z badania TNS Polska wynika, że pod tym względem wypadamy zdecydowanie poniżej średniej europejskiej, Polacy chcą ćwiczyć. Niemal 1/3 uprawia sporty regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • czy to znaczy, że jak nie jestem menedżerem, a pracuję przy biurku, to mój kręgosłup jest bezpieczny? Proszę, dajcie znać. bo właśnie siedzę i nie wiem co robić!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.