Pożądają pracy jak seksu albo alkoholu. Mieli święto

0 0
Pożądają pracy jak seksu albo alkoholu. Mieli święto

12 sierpnia obchodziliśmy dzień pracoholika. Jak wynika z badań CBOS, już co dziesiąty Polak boryka się z obsesyjną potrzebą pracy. Z tego trzeba się leczyć.

– Pracoholicy zostali najprawdopodobniej wymyśleni na Zachodzie, nie u nas. Zabytek piśmiennictwa naszego najdawniejszego („Satyra na leniwych chłopów” z XV w.) poświadcza, że chłop pańszczyźniany pracoholikiem raczej nie był, a pan, dla którego praca była wręcz hańbą, jeszcze lenistwo swego chłopa obśmiewał. I tak aż do komunizmu – mówi dr Jacek Buczny, psycholog SWPS Sopot.

Czytaj też: Z komputerem w toalecie, czyli pracoholicy w metropoliach

– Komuniści chłopa przerobili na przodownika pracy – byt z kolei obśmiany przez lud. Dopiero korporacje i wyścig szczurów tworzą u nas na serio pracoholizm, gdy liderzy bez dystansu i umiaru mówią i działają na wzór kanibali, a łowcy głów wyławiają kandydatów na ofiarnych pracowników wśród zasobów ludzkich – dodaje.

Jego zdaniem pracoholik jest kolegą alko- i seksoholika. Chwilowy brak pracy, wyznaczony snem lub przerwą, może prowadzić u pracoholika do powstania symptomów odstawiennych. Wiążą się one z nieprzyjemnymi stanami emocjonalnymi (np. lękiem), możliwymi do zniwelowania wyłącznie przez pracę.

Czytaj też: Jest pan pracoholikiem? - Ależ skąd – odpowiada kadra zarządzająca w średnich i dużych firmach w Polsce

– Taki przebieg procesów wyznacza pętlę pracoholizmu: od neurotycznego (destruktywnego) perfekcjonizmu wynikającego z niestabilnej (kruchej) samooceny, poprzez obsesyjno-kompulsywne pożądanie pracy, do pozytywnych wzmocnień poczucia wartości i redukcji emocji negatywnych i symptomów odstawiennych – mówi Buczny. – Jeśli ktoś nie potrafi wypoczywać i źle się czuje w czasie wolnym, po godzinach pracy czy na urlopie, powinien się leczyć – podkreśla.

Czytaj też: Pracoholizm nie ma nic wspólnego z liczbą godzin spędzonych za biurkiem

Również gdy zatracamy swoje życie prywatne i towarzyskie na rzecz pracy, to mamy do czynienia z chorobą. – Znam przypadki, gdy pracownicy dużych firm konsultingowych nie opuszczali miejsca pracy nawet w nocy. Przynieśli do firmy materace, które służyły im do spania – wspomina Krzysztof Olszewski z Grafton Recruitment Polska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.