POZ strajkuje. Lekarze w styczniu 2015 roku zamkną gabinety?

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zaapelował do lekarzy POZ, aby podpisali kontrakty na 2015 r. Podał, że dotychczas postąpiło tak ok. 70 proc. lekarzy rodzinnych i 64 proc. placówek POZ
REKLAMA


Puls HR Puls HR

POZ strajkuje. Lekarze w styczniu 2015 roku zamkną gabinety?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 gru 2014 6:18


Fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku. PZ zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów POZ.

Czytaj też: Studenci rezygnują ze stażów oferowanych przez uczelnie. Dlaczego?

Arłukowicz poinformował, że dotychczas umowy na 2015 r. aneksowało ok. 70 proc. lekarzy rodzinnych i 64 proc. placówek POZ. Zwrócił się do pozostałych lekarzy z apelem, by decyzji o podpisaniu umowy nie oddawali w ręce swoich liderów, ale by podjęli ją samodzielnie, ponieważ dotyczy ona "ich własnej przyszłości i bezpieczeństwa ich pacjentów".

Jego zdaniem, od kilkunastu lat PZ "urządza festiwal straszenia pacjentów na przełomie grudnia i stycznia". Podkreślił, że każdy pacjent, przed którym lekarze Porozumienia Zielonogórskiego "zatrzasną drzwi", ma prawo zwrócić się do innego lekarza rodzinnego.

- My sfinansujemy pierwszą wizytę. Pacjent ma prawo trzykrotnie przepisać się do innego lekarza - przypomniał Arłukowicz.

Dodał, że ma wrażenie, iż lekarze rodzinni są manipulowani. Poinformował, że w tej chwili NFZ przygotował umowy z SOR-ami, izbami przyjęć, szpitalami po to, żeby "wszyscy pacjenci, przed którymi drzwi przychodni się zamkną", nie zostali bez opieki lekarskiej.

Arłukowicz powiedział, że rozmawiał na temat sytuacji w POZ z premier Ewą Kopacz. - Pani premier, która była ministrem zdrowia, doskonale zna zachowanie i sposób postępowania Porozumienia Zielonogórskiego. Sama zresztą była poddana pewnej presji, kiedy była ministrem i dlatego, myślę, doskonale rozumie sytuację, w jakiej postawiło nas dziś PZ - powiedział.

Czytaj też: Lekarze seniorzy pracują, bo chcą czy muszą?

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślił, że dzień przed rozmowami z PZ w siedzibie resortu, wszystkim członkom tej organizacji wydano wytyczne, by gabinety POZ od 2 stycznia 2015 r. były nieczynne, a personel wykorzystał w tym czasie zaległe urlopy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.