Potrzebni specjaliści medycyny ratunkowej. Rząd chce złagodzić wymogi wobec zatrudnionych w ambulansach

Nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym, która - jak podkreśla całe środowisko - jest bardzo potrzebna, w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Zdrowia budzi wiele kontrowersji. Społeczny Komitet Ratowników Medycznych wskazuje na cały szereg błędów, jaki zawiera projekt, nazywając go wprost prawnym bublem, opartym na złych założeniach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Potrzebni specjaliści medycyny ratunkowej. Rząd chce złagodzić wymogi wobec zatrudnionych w ambulansach

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

10 paź 2014 8:36


Poza wieloma błędami w ustawie, wskazywanymi przez środowisko ratowników, istotną zmianą dotyczącą lekarzy systemu jest propozycja resortu zdrowia dot. złagodzenia wymogów wobec tych zatrudnionych w ambulansach.

Czytaj też: Ratownik medyczny - zawód niedoceniany?

W obowiązujących przepisach lekarze bez specjalizacji z medycyny ratunkowej - anestezjolodzy, chirurdzy, interniści, ortopedzi i pediatrzy, którzy przepracowali co najmniej 3 tys. godzin w pogotowiu lub na izbie przyjęć - mogą pracować w nich do 2020 roku, pod warunkiem, że przed 1 stycznia 2015 roku rozpoczną specjalizację.

Czytaj też: Wręczali łapówki w zamian za uprawnienia ratownicze

Miało to wymusić zwiększenie liczby specjalistów z zakresu medycyny ratunkowej, których dzisiaj jest w Polsce zaledwie około 850. Praktyka pokazała, że sam przepis jest niewystarczającą zachętą dla lekarzy do specjalizowania się w dziedzinie ratownictwa, a jego utrzymanie groziłoby załamaniem się systemu - brakiem wystarczającej liczby ambulansów "S" z lekarzem na pokładzie.

Dlatego z ustawy ma zniknąć obowiązek rozpoczęcia przez lekarzy specjalistycznych szkoleń, ale także graniczny termin ich zakończenia w 2020 r. Ma zostać jedynie wymóg 3 tys. godzin pracy w ambulansie lub SOR. To oznacza, że w karetkach bezterminowo będą mogli jeździć medycy nieposiadający specjalizacji z ratownictwa.

Cały artykuł czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.