www.rynekzdrowia.pl

Potrzebna nowa profesja - asystent lekarza chirurga

0 0
Potrzebna nowa profesja - asystent lekarza chirurga

Potrzebę powstania nowej specjalności w pielęgniarstwie - asystenta lekarza chirurga, widzi profesor Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii. Profesor wylicza szereg korzyści, jakie mogłaby przynieść pomoc lekarzom ze strony tak wyspecjalizowanych pielęgniarek.

Najważniejsze z zalet takiego rozwiązania, to bardziej racjonalne wykorzystanie czasu pracy chirurgów i oszczędności.

Od 1965 roku specjalizacja pielęgniarki chirurgicznej asystującej lekarzowi istnieje w Stanach Zjednoczonych. Jej pojawienie się było odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokospecjalistyczne zabiegi medyczne i szukanie w tym zakresie oszczędności.

Do zadań tak przygotowanych pielęgniarek należy przedmiotowe i podmiotowe badanie chorego, prowadzenie diagnostyki i terapii, ale także czynny udział przy zabiegach chirurgicznych w zakresie pierwszej lub drugiej asysty. Osoba spełniająca tę funkcję pracuje pod nadzorem i na odpowiedzialność lekarza.

Skuteczność i efektywność pracy pielęgniarek - asystenta chirurga w USA spowodowała, że po amerykański model sięgnęły także kraje europejskie. W 2001 roku rozpoczęto pilotażowy program w Holandii, rok później w Anglii, a w 2006 roku w Szkocji.

Dlaczego i nie u nas?

Kilka lat temu zainteresowany pomysłem utworzenia w kraju pilotażowego programu związanego z nową specjalnością pielęgniarską był nawet resort zdrowia. Pojawiło się jednak wokół niego wiele kontrowersji, dotyczących między innymi sposobu szkolenia i rekrutacji. Padały pytania - czy pielęgniarka chirurgiczna powinna ograniczyć się jedynie do roli asystenta chirurgicznego, czy też asystenta lekarza w szerokim znaczeniu tego słowa.

- Wówczas głównym kontestującym ten pomysł była Naczelna Izba Lekarska, która stwierdziła, że nowa specjalność jest zagrożeniem dla lekarzy. Obawiano się, iż asystujące pielęgniarki mogłyby okazać się, potocznie rzecz nazywając, łamistrajkami w sytuacjach zwalniania lekarzy czy ich niezatrudniania - mówi portalowi rynekzdrowia.pl profesor Marian Zembala.

Dodaje, że w SCCS cztery osoby szkolenie takie przeszły i mimo, że nie posiadają oficjalnego certyfikatu, spełniają warunki - z punktu widzenia programu szkolenia - do wykonywania zawodu, jako asystent lekarza.

Jak przekazuje profesor, zainteresowane pomysłem jest w dalszym ciągu Ministerstwo Zdrowia.

W specjalnościach zabiegowych

- Pielęgniarstwa operacyjnego nie należy mylić z instrumentowaniem, z pielęgniarkami instrumentariuszkami. To chodzi o osobę posiadającą uprawnienia do uczestniczenia w zabiegu operacyjnym pod kierunkiem lekarza. Nowa specjalność ma być związana także z rozwojem zawodu pielęgniarki. Pielęgniarka towarzyszy pacjentowi przed operacją, w jej trakcie i później, w czasie dochodzenia do pełni zdrowia - wyjaśnia prof. Marian Zembala.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.