Ponad połowa Polaków odczuwa stres w pracy

0 0

• Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów Unii Europejskiej.
• Niestety, jesteśmy również na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o zestresowanie pracowników.
• 54 proc. z nas odczuwa niepokój i napięcie w miejscu zatrudnienia.

72 proc. stresujących się pracowników niepokoi reorganizacja pracy i niepewność zatrudnienia. 66 proc. czuje się nadmiernie obciążonych służbowymi obowiązkami. 59 proc. pada ofiarą niedopuszczalnych zachowań, takich jak mobbing.

Z kolei 57 proc. przy wypełnianiu zadań nie może liczyć na wsparcie ze strony przełożonych i kolegów. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak część tej statystyki jesteśmy w stanie poprawić.

- Wiele zależy od naszej postawy. Tak naprawdę sporo nerwów niepotrzebnie fundujemy sobie sami. Jeśli przychodzimy spóźnieni, kłócimy się ze współpracownikami o drobiazgi i więcej czasu spędzamy na kawie lub papierosie niż przy biurku, to trudno spodziewać się wówczas dobrych wyników czy pochwał szefa. Takie zachowania utrudniają rozwój kariery i sprawiają, że często boimy się poprosić o podwyżkę, bo wiemy, ile grzechów mamy na sumieniu – zauważa business coach Irena Sowińska, dyrektor Instytutu Prosperity.

Czytaj też: Eichelberger: Stres odbiera ludziom inteligencję i możliwości twórcze

Aby nie martwić się brakiem czasu lub kiepskimi wynikami, po prostu skoncentrujmy się na pracy. - Planujmy zadania, zamiast działać w chaosie. Konsekwentnie realizujmy swój program dnia. Bądźmy asertywni. Szanujmy swój czas. Budujmy pozytywne relacje ze współpracownikami – radzi ekspertka.

Minimalizacja napięć to także wyzwanie dla menedżerów. Praca w miłej atmosferze jest efektywniejsza, dlatego firmom powinno zależeć, by taką tworzyć. Jak to robić? Przede wszystkim kadra zarządzająca musi wspierać, a nie wyłącznie kontrolować wyniki. Ważne jest również, aby stawiać pracownikom wymagania możliwe do zrealizowania, nagradzać sukcesy oraz odpowiednio motywować do działania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Co się dziwić, jak Milmex Systemy Komputerowe od 3 lat nie wypłaca wynagrodzeń>?!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.