Polska na ostatnim miejscu w Europie. Brakuje nam lekarzy

0 0
Polska na ostatnim miejscu w Europie. Brakuje nam lekarzy

Opieka zdrowotna w Polsce w 2013 roku zgłosiła łącznie 8 300 wolnych miejsc pracy. Ta stosunkowo niewielka liczba miejsc pracy jest zastanawiająca ze względu na wyraźny niedobór lekarzy w naszym kraju.

Z danych OECD, opracowanych przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że w Polsce na 1 000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza. Taki stan rzeczy powoduje, że jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie pod względem proporcji lekarzy do liczby wszystkich mieszkańców. Najwięcej lekarzy na 1 000 mieszkańców przypada w Grecji – 6,1 lekarza.

Wśród państw sąsiednich najwięcej medyków jest w Niemczech - 3,8 lekarza na 1 000 mieszkańców. Także państwa śródziemnomorskie, jak Włochy i Hiszpania, posiadają więcej lekarzy – odpowiednio 4,1 i  3,8 lekarza na 1 000 mieszkańców.Co ciekawe, w krajach takich jak Wielka Brytania czy Irlandia liczba lekarzy jest niewiele większa niż w Polsce. W Wielkiej Brytanii na 1 000 mieszkańców przypada 2,8 lekarza, w Irlandii 2,7.

Jak podaje raport OECD od 2000 roku w większości krajów liczba lekarzy wzrosła. Wyjątkami są np. Estonia i Francja, gdzie liczba lekarzy w przeliczeniu na mieszkańca nie zwiększyła się.

W Polsce w 2013 roku najwięcej miejsc pracy w opiece zdrowotnej zostało zgłoszonych w I kwartale, natomiast najmniej w kwartale ostatnim – 1 800 wolnych miejsc pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.