Polacy zginęli na budowie elektrociepłowni w Sztokholmie

Dwóch pracowników budowlanych z Polski, w wieku 34 i 37 lat, zginęło we wtorek (4 listopad) przygniecionych 40-tonową ścianą na budowie elektrociepłowni w Sztokholmie. Trzecia osoba, której narodowości nie ujawniono, została ciężko ranna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy zginęli na budowie elektrociepłowni w Sztokholmie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lis 2014 10:42


To jeden z najtragiczniejszych wypadków przy pracy w Szwecji w ostatnich latach.

Informację o narodowości ofiar śmiertelnych, po ich zidentyfikowaniu, podał w środę inwestor elektrociepłowni, koncern Fortum.

"Jesteśmy głęboko zasmuceni zaistniałą sytuacją. Staramy się objąć opieką rodziny ofiar oraz ich kolegów" - napisał w oświadczeniu Mikael Forslund, prezes szwedzkiego oddziału austriackiej firmy Andritz AB, która realizuje projekt elektrociepłowni na zlecenie Fortum.

Czytaj też: W Polsce dochodzi do blisko 2 tys. wypadków przy pracy tygodniowo

Polscy robotnicy byli podwykonawcami Andritz z ramienia krakowskiej firmy Remak Krak. Według prezesa Forslunda Polacy pracowali w grupie pod nadzorem dwujęzycznego opiekuna.

Według szwedzkiego związku zawodowego pracowników branży budowlanej Byggnads, firma Andritz nie miała podpisanej umowy zbiorowej z tym związkiem.

Czytaj też: Polacy zatrudnieni w Lidlu w Szkocji mają zakaz mówienia po polsku

"W takich umowach regulujemy warunki pracy, przeprowadzamy kontrole. Z naszego doświadczenia wynika, że firmach niemających umowy zbiorowej wciąż częściej dochodzi do wypadków" - twierdzi przewodniczący Byggnads Johan Lindholm.

Tragiczny wypadek na budowie elektrociepłowni w Sztokholmie spowodował wznowienie w Szwecji debaty, która może doprowadzić do zaostrzenia przepisów i przeniesienia odpowiedzialności na inwestora.

Prace przy inwestycji w Sztokholmie, przy której pracowało od 200 osób, zostały wstrzymane. Na razie nie są znane przyczyny wypadku. Postępowanie wszczęła policja oraz inspektor pracy. Odrębną kontrolę zapowiadają Fortum oraz Andritz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.