Polacy rzadziej korzystają z L4, ale nadal są w europejskiej czołówce

W pierwszym półroczu 2014 r. Polacy spędzili ponad 106 mln dni na zwolnieniach lekarskich, to mniej o 4,8 proc. niż w analogicznym okresie 2013 r., ale wciąż dużo dla pracodawców - te nieobecności kosztowały ich ponad 24 mld złotych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy rzadziej korzystają z L4, ale nadal są w europejskiej czołówce

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

9 lut 2015 13:36


Jeszcze w 2013 roku Polacy spędzili rekordową liczbę dni na zwolnieniach chorobowych – ponad 254 mln dni. Koszty związane z nieobecnościami w pracy z tytułu choroby ponoszą zarówno pracodawcy, jak i ZUS. W pierwszej połowie 2014 r. koszty wynikające z absencji chorobowych dla pracodawców spadły o ponad 431 mln zł w stosunku do roku poprzedniego i wyniosły ponad mld zł.

Najczęściej niezdolni do pracy z tytułu choroby w 2013 r. byli mieszkańcy województw: śląskiego (12,9 proc.), mazowieckiego (12,5 proc.), wielkopolskiego (10,4 proc.) oraz łódzkiego (8,5 proc.).

Co ciekawe, pracownicy niektórych sektorów gospodarki są bardziej podatni na korzystanie ze zwolnień chorobowych, niż pozostali. Wśród najbardziej obciążonych nieobecnościami w pracy z tytułu choroby można wymienić następujące:

- Widać, że w niektórych branżach jest większa tendencja do korzystania ze zwolnień lekarskich. Z jednej strony może to wynikać z faktu, że w tych sektorach standardem jest oferowanie pracownikom umów o pracę, które z kolei dają możliwość dowolnego korzystania ze zwolnień z tytułu choroby własnej, jak i opieki nad członkami rodziny - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Z drugiej zaś strony, warto zauważyć, że sektory takie jak edukacja czy opieka zdrowotna i pomoc społeczna to branże, w których wielu specjalistów pracuje w więcej niż jednym miejscu pracy - dodaje.

Trend dotyczący nadmiernego korzystania ze zwolnień lekarskich odwrócił się w pierwszym półroczu 2014 roku. Jedną z przyczyn poprawy może być większe poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji zatrudnienia, jakie mieli pracownicy. Wpływ na ograniczenie liczby absencji mogły również mieć liczne kontrole przeprowadzone przez ZUS.

Wyniki kontroli wykazały nieprawidłowości i wątpliwości co do zasadności wystawiania zaświadczeń lekarskich. Zdaniem ekspertów Work Service trend spadkowy dotyczący liczby dni absencji chorobowych utrzyma się wraz z poprawą sytuacji na rynku pracy i systematycznym spadkiem bezrobocia. Nadal jednak Polacy znajdują się w czołówce europejskich statystyk dotyczących absencji chorobowych.

- Zauważamy coraz większe zainteresowanie pracodawców rozwiązaniami HR umożliwiającymi obniżenie kosztów absencji chorobowych pracowników. Chociaż w pierwszym półroczu ubiegłego roku liczba zaświadczeń lekarskich była niższa niż w roku poprzednim, to koszty z tego tytułu nadal są wysokie – dodał Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.