Polacy narzekają na przemęczenie w pracy

69 proc. Polaków czuje się nadmiernie obciążonych obowiązkami w pracy. Jak bardzo jesteśmy przeciążeni i jakie efekty może przynieść praca w takich warunkach?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy narzekają na przemęczenie w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

19 lis 2013 13:38


Serwis Praca.pl zapytał swoich użytkowników o to, jak wiele obowiązków wykonują w obecnej pracy. 37 proc. badanych uznało, że pracuje za dwóch, a 32 proc. przyznało, że ich etat powinien zostać wydłużony o połowę, aby byli w stanie realizować zlecane im zadania. Niespełna co piąty Polak, ku odmianie, ma za mało pracy w pracy.

Polacy bardzo zapracowani

Statystycznie pracujący Polak przepracował według Eurostat w 2012 r. 1 tys. 929 godzin. Więcej od nas pracują jedynie Grecy. Za to Niemcy mają prawie 500 godzin wolnego rocznie więcej.

Pomimo takiego obciążenia pracą, jesteśmy trzykrotnie mniej wydajni w pracy niż średnia Unijna. Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony polska gospodarka charakteryzuje się niską innowacyjnością, przez co pracownicy mogą wytworzyć mniej dóbr i usług niż w rozwiniętych krajach Zachodu.

Z drugiej, redukcje etatów i przerzucanie obowiązków na pozostałych pracowników, często bez odpowiedniego ich wdrożenia, przekładają się na coraz dłuższe godziny pracy i większe zmęczenie, a to zaś na spadek efektywności.

Pracownicy winni swojemu przemęczeniu

Bardzo często winą za długie godziny pracy i przemęczenie obarcza się jedynie pracodawców. Jednak pracownicy są sami sobie winni. Widać to wyraźnie w analizie wydajności pracy. Niemieccy pracownicy pracują krócej, a jednocześnie bardziej efektywnie. Jak to się dzieje?

Personel sam ponosi odpowiedzialność za organizację pracy. Często pracownicy przychodzą do pracy niewyspani. Zamiast skupić się wyłącznie na problemach zawodowych, w trakcie pracy załatwiają swoje sprawy osobiste. Nie potrafią również zarządzać zadaniami ani ich priorytetyzować.

Wielu pracowników to osoby wygodne z natury. Zamiast zaplanować i wykonać dodatkowe obowiązki w nieco luźniejszym okresie, po to, by odciążyć się na kolejne, zapowiadające się bardziej pracowicie dni, wolą odpoczywać i marnować czas, za który pracodawca przecież płaci. W efekcie narzekamy na nawał obowiązków, podczas gdy umiejętnie planując swoje zadania niejednokrotnie moglibyśmy pracować krócej w regulaminowym czasie pracy.

Uwaga na przemęczenie

Psycholog Matias Brødsgaard Grynderup z Uniwersytetu Aarhus w Danii na podstawie niedawno przeprowadzonych badań stwierdza, że przepracowanie nie prowadzi do wystąpienia objawów depresji. Jednak nadmierne obciążenie pracą wpływa niekorzystnie na poziom odczuwanego stresu, zwiększenie niepokoju, nadmierną irytację i pogorszenie procesów poznawczych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

hoko 2014-05-21 19:12:17

a ja proponuje wsyztskim narzekajacym po kabanosiku:) widzieliscie te reklme, jak anegdota dla gwiazdorow od snickersa:)

jarek5 2013-11-20 10:24:56

Pracownicy winni swojemu przemęczeniu? To jakaś bzdura, może to, że pracodawcy wygodniej i taniej jest zarzucić jedną osobę pracą, którą powinno wykonywać (w normalnych warunkach np. w Niemczech) kilka osób. Zdecydowanie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że pracownik jest winny swojemu zmęczeniu. Dobra organizacja pracy i dookreślone cele do osiągnięcia pozwalają pracownikom na odpowiednie kwalifikowanie prac ważniejszych i mniej ważnych do wykonania ale tego czasami również pracodawcy nie zapewniają.