Pół miliona Polaktów traci zdrowie w pracy

0 0
Pół miliona Polaktów traci zdrowie w pracy

Ponad pół miliona Polaków pracuje w warunkach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. To jednak sporo mniej niż jeszcze kilka lat temu. Najgorzej w rankingu GUS wypada województwo śląskie i opolskie, a najlepiej mazowieckie. Najpowszechniejszą niedogodnością w pracy okazał się hałas.

Najnowsze badania GUS dotyczące warunków pracy w 2012 roku pokazują, że liczba osób pracujących w warunkach zagrożenia dla zdrowia stale maleje. Spośród grupy 5 303,3 tys. osób objętej badaniem - 506,7 tys. osób pracowało w warunkach zagrożenia, co stanowi 9,6 proc. zatrudnionych w przebadanych zakładach.

Przekrojowe wyniki z poprzednich lat wskazują jednoznacznie, że warunki z roku na rok są coraz lepsze.

53 proc. zagrożeń związanych ze stanowiskiem pracy stanowił hałas.

- Spadek liczby zagrożeń w pracy w dużej mierze spowodowany jest unowocześnieniem parku maszyn. Postęp techniczny chroni zdrowie pracowników, dlatego w coraz większym stopniu zagrożeniem jest ludzki błąd czy też lekkomyślność. Taki trend trwa już 20 lat, więc należy przypuszczać, że będzie on nadal kontynuowany - komentuje Krzysztof Inglot dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

- Im więcej uwagi przywiążemy do bezpieczeństwa pracowników i zdrowych warunków pracy - tym mniejsza kwota będzie musiała zostać przeznaczona na świadczenia chorobowe, a to tylko lepiej dla polskiej gospodarki. W 2011 r. zwolnienia kosztowały polskie firmy i ZUS aż 18 mld zł - dodaje.

Zagrożenia w pracy można podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich są zagrożenia związane ze środowiskiem pracy, tj. hałasem, pyłami, wibracjami, zbyt wysoką lub niską temperaturą. Druga dotyczy uciążliowści w pracy, które mogą być wymuszone pozycją ciała, niedostatecznym oświetleniem lub ciężkim wysiłkiem fizycznym. Trzecia kategoria obejmuje natomiast zagrożenia związane z użytkowaniem szczególnie niebezpiecznych maszyn, takich jak: pilarki, strugarki, frezarki czy prasy.

Aż 293,3 tys. osób (57,9 proc.) doświadcza zagrożeń pierwszej kategorii. Z kolei uciążliwości pracy doświadcza 145,4 tys. osób (28,7 proc.). Z niebezpiecznymi maszynami ma do czynienia 68 tys. osób, czyli najmniejsza część - 13,4 proc. badanych.

- Według danych GUS największe zagrożenie dla zdrowia występowało w górnictwie rud metali (541,8 na 1000 osób), w produkcji metali (349,3) oraz produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (303,6). Kobiety z kolei najbardziej są narażone pracując przy produkcji wyrobów tytoniowych (125,2) oraz wyrobów tekstylnych (61). Jednak one prawie 6 razy rzadziej niż mężczyźni podejmują się prac zagrażających zdrowiu - wyjaśnia Krzysztof Inglot.

Z racji tego, że największe niedogodności w pracy występują w przemyśle, górnictwie oraz przetwórstwie, w 2012 roku najtrudniejsze warunki pracy zanotowano w województwie śląskim i opolskim, gdzie średnio 168 na 1000 osób, czyli prawie co piąta osoba pracuje w warunkach zagrożenia. Najbezpieczniejsza praca była w województwie Mazowieckim i Podlaskim. Nie więcej niż 65 osób na 1000 była narażona na pogorszenie lub utratę zdrowia.

Na zmniejszenie ilości zagrożeń w pracy wpłynęły działania profilaktyczne eliminujące lub znacznie ograniczające ryzyko w pracy. Jak donosi GUS ograniczono lub usunięto niedogodności dotyczące 920,8 tysięcy pracowników, z czego prawie 26 proc. z nich znajdowała się w sektorze publicznym, a 74 proc. w sektorze prywatnym.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.