Podwyżki dla pielęgniarek za niskie. Będzie strajk?

- Proponowane przez ministerstwo podwyżki dla pielęgniarek są zbyt niskie. Jeśli resort nie wprowadzi konkretnych zmian w przepisach, od września będą ogłaszane akcje strajkowe - informują przedstawicielki środowiska pielęgniarskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podwyżki dla pielęgniarek za niskie. Będzie strajk?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 lip 2015 12:27


Dotychczasowe propozycje ministerstwa zdrowia dotyczące poprawy sytuacji pielęgniarstwa w Polsce są niesatysfakcjonujące, a proponowane podwyżki zbyt niskie - oceniły w środę (15 lipca) przedstawicielki środowiska pielęgniarskiego.

Podwyżki tylko dla pielęgniarek z placówek NFZ

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Lucyna Dargiewicz powiedziała, że złożone pielęgniarkom propozycje ewentualnych podwyżek wskazują, że nie zostaną objęte nimi pielęgniarki wykonujące zawód w podmiotach, które nie mają aktualnie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podwyżkę od września otrzymałyby tylko pielęgniarki zatrudnione u tych świadczeniodawców, którzy posiadają kontrakt z NFZ w zakresie lecznictwa szpitalnego. Dodatkowych pieniędzy nie dostałyby natomiast pielęgniarki zatrudnione w podstawowej opiece zdrowotnej. Jak wskazała Dargiewicz, według propozycji resortu podwyżka wyniosłaby 172 zł netto miesięcznie, tymczasem związek domaga się wzrostu wynagrodzenia o 1500 zł. Zaznaczyła, że pielęgniarki chcą też wpisania ich w system świadczeń zamawianych przez NFZ.

Polska Razem i PiS wspierają pielęgniarki

W trakcie konferencji prasowej przed kancelarią premiera poparcie dla postulatów pielęgniarek wyrazili przedstawiciele Polski Razem, w tym lider ugrupowania Jarosław Gowin. Pielęgniarki przekazały mu list z prośbą o spotkanie wystosowany do prezydenta elekta Andrzeja Dudy i kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło.

Pielęgniarki i położne z różnych związków zawodowych oraz przedstawicielki Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych przekazały w środę premier Ewie Kopacz opis stanu pielęgniarstwa w Polsce.

Pod koniec kwietnia w różnych miastach pielęgniarki zorganizowały akcje protestacyjne, w maju w niektórych placówkach odbył się strajk ostrzegawczy - pielęgniarki na dwie godziny odeszły od łóżek pacjentów, w części organizowano protesty w innej formie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.