Podstawowa opieka zdrowotna: Jest porozumienie. Lekarze podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 r.

0 0
Podstawowa opieka zdrowotna: Jest porozumienie. Lekarze podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 r.
Prezes PZ powiedział, że zgodnie z propozycją NFZ aneksy zostaną podpisane do 30 czerwca 2016 r. (fot.fotolia)

W efekcie rozmów prowadzonych z resortem zdrowia i NFZ lekarze zjednoczeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zadeklarowali, że podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 r.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski poinformował, że w środę organizacja zadeklarowała podpisanie aneksów do końca czerwca 2016 r. Powiedział, że porozumienie jest efektem listopadowego zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie realizacji umów na rok 2016 w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Przyznał, że Porozumienie miało uwagi do zarządzenia, ale - jak powiedział - NFZ wprowadził sugerowane zmiany. Krajewski podkreślił, że "dobrym duchem" prowadzonych rozmów był minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Prezes PZ powiedział, że zgodnie z propozycją NFZ aneksy zostaną podpisane do 30 czerwca 2016 r. Ustawa, dzięki której umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą mogły zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r., została podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie od stycznia 2016 r.

"Uważamy, że jeszcze wiele rzeczy będzie się zmieniać, jeszcze ani my, ani system nie jesteśmy gotowi, żeby zawierać umowy na czas nieokreślony, dlatego ustaliliśmy, że ten okres do czerwca 2016 r. pozwoli spokojnie zmieniać sprawy, które takich zmian wymagają" - dodał.

"W tym czasie jeszcze odbędzie się parę zmian w zarządzeniu, bo jest także kwestia spraw związanych z uregulowaniem programów profilaktycznych" - zaznaczył. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o profilaktykę chorób krążenia i profilaktykę antytytoniową. "Prezes NFZ zadeklarował, że takie programy powstaną i środki na to się znajdą" - mówił Krajewski.

We wtorek umowy przedłużyli również lekarze zjednoczeni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. "Przedłużamy nasze umowy na pół roku i liczymy, że będzie to dobry czas na stopniowe wprowadzanie kolejnych zmian koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce" - oceniła prezes PPOZ Bożena Janicka.

Dodała, że w efekcie rozmów, w których wziął udział Radziwiłł, udało się wypracować konsensus "w kluczowych sprawach zgłaszanych obecnemu kierownictwu resortu zdrowia od tygodni". "Pół roku to z jednej strony nadal wymóg ustawowy, z drugiej - dobry czas na zmiany i dotrzymanie zobowiązań" - skomentowała Janicka.

"Bieżące ustalenia zostaną ogłoszone Zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale jeszcze przed świętami zapowiadamy wizytę przedstawicieli PPOZ w oddziale NFZ w sprawie aneksów i zapewnienia dostępności do świadczeń naszym pacjentom" - dodała.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.