www.rynekzdrowia.pl

Po leczeniu i rehabilitacji powrót do pracy powinien nastąpić możliwie szybko

0 0
Po leczeniu i rehabilitacji powrót do pracy powinien nastąpić możliwie szybko
Szybki powrót do pracy po leczeniu powinien być standardem (fot.PTWP)

Po 50. roku życia znacznie wzrasta w Polsce liczba osób niepełnosprawnych, opuszczających rynek pracy. Niestety, większość osób wymagających rehabilitacji zawodowej nie ma do niej dostępu - alarmują eksperci. Potrzebne są zmiany w przepisach. W powrocie tych osób na rynek pracy coraz większą rolę będą odgrywać pracodawcy.

Projekt „Zdrowi - Aktywni - Konstruktywni” realizowany przez Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia ma na celu wypracowanie rozwiązań systemowych, ukierunkowanych na zapobieganie przedwczesnemu opuszczaniu rynku pracy osób z powodów zdrowotnych oraz sprzyjanie szybszemu ich powrotowi do aktywności zawodowej. Jego celem jest również likwidacja barier w zatrudnianiu osób nie w pełni sprawnych.

Jak podkreślała dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, członek Rady NFZ, dzisiaj jest w Polsce ponad 6 mln osób w wieku produkcyjnym nieaktywnych zawodowo, znajdujących się poza rynkiem pracy.

Z tej liczby 25% to osoby, które znalazły się poza tym rynkiem z powodów zdrowotnych - przewlekłych chorób, które wiążą się z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Wydłużyć życie w zdrowiu

Jak podkreślała Justyna Mieszalska, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia, wydłużenie życia w zdrowiu jest jednym z priorytetów resortu. Narodowy Program Zdrowia będzie zawierał m.in. takie zadanie. NPZ ma wejść w życie jako akt wykonawczy w ciągu najbliższych miesięcy.

- NPZ to działanie wielosektorowe. Nie możemy się zamknąć jedynie w obszarze ochrony zdrowia, bo rynek pracy to także inne resorty, ale również pracodawcy - wyliczała dyrektor Mieszalska.

- W ministerstwie pracujemy nad koordynacją kilku projektów - opieki psychiatrycznej, opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej oraz opieki nad rodziną, w której może urodzić się dziecko z wadami rozwojowymi - dodała.

Justyna Mieszalska zapowiedziała także, mające nastąpić w najbliższym czasie, duże zmiany w zakresie przepisów dotyczących medycyny pracy. Istotna będzie nie tyle zmiana nazwy ustawy, ale przede wszystkim obszar, jaki będzie obejmowała.

Dotyczyć będzie nie tylko pracowników w rozumieniu kodeksu pracy (zatrudnionych na umowach o pracę), ale wszystkich pracujących, zatrudnieni także na umowach cywilno-prawnych.

(...)

Rośnie rola pracodawców

Ogromną rolę w systemie spełniają pracodawcy, a będzie ona jeszcze rosła wraz z koniecznymi zmianami w zakresie edukacji, profilaktyki, szybkiej interwencji, dostosowywania stanowisk pracy do zatrudniania osób przewlekle chorych, a także z orzeczoną niepełnosprawnością.

- Każdy z pracodawców chciałby, aby jego pracownik był zdrowy i maksymalnie wydajny. Rzeczywistość nie jednak taka piękna - mówił Andrzej Mądrala, wiceprezydent organizacji Pracodawcy RP. - Pracownicy też chorują. Niestety, dzisiaj w przedsiębiorstwach nikt im nie pomaga, aby jak najszybciej wracali do sprawności po chorobie czy wypadku.

- Obok liczenia przychodów i zysków, zajmijmy się zdrowiem pracowników, aby jak najdłużej byli aktywni zawodowo - apelował m.in. do przedsiębiorców Andrzej Mądrala.

Cały artykuł czytaj tutaj

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.