Plaga lewych L4. ZUS odzyskuje miliony od nieuczciwych pracowników

0 0
Plaga lewych L4. ZUS odzyskuje miliony od nieuczciwych pracowników
Raporty rynkowe szacują, że łączne koszty z tytułu absencji chorobowej w organizacji na średnim poziomie 5 proc. wynoszą od 3 do 4,5 tys. zł na jednego pracownika w ciągu roku. (Fot. Alex Proimos/Flickr.com/CC BY-NC 2.0)

• ZUS kontroluje osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.
• Jak się okazuje, 12 proc. z ok. 2 mln zwolnień wpływających do ZUS każdego miesiąca jest bezzasadnych.
• W ubiegłym roku kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich wyniosła ok. 196 mln zł. Tylko w tym półroczu - 102,6 mln zł.

Jak się okazuje, wiele osób przebywających na L4 miewa się całkiem dobrze. 12 proc. z ok. 2 mln zwolnień wpływających do ZUS każdego miesiąca jest bezzasadnych. W ubiegłym roku kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich wyniosła ok. 196 mln zł. Tylko w tym półroczu - 102,6 mln zł.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", rekordzista z Dolnego Śląska musiał zwrócić ZUS 73 tys. zasiłku, po tym jak się okazało, że miał L4, a pracował w dwóch firmach jednocześnie. Inny nieuczciwy pracownik został zobowiązany do zwrotu pobranego zasiłku chorobowego w kwocie ponad 11,8 tys. zł za 206 dni zwolnienia - informuje dziennik.

Niedawno w Polsce została również założona spółka Lyalis, której celem jest niemalże całkowite wyeliminowanie w firmach absencji chorobowej. Również tej nieuzasadnionej. Jak mówi Jeroen van der Weijde, prezes Loyalis raporty rynkowe szacują, że łączne koszty z tytułu absencji chorobowej w organizacji na średnim poziomie 5 proc. wynoszą od 3 do 4,5 tys. zł na jednego pracownika w ciągu roku.

– Sam fakt, że jest firma, która zajmuje się absencją chorobową może spowodować, iż pracownik dwa razy się zastanowi zanim pójdzie na zwolnienie lekarskie, żeby np. mieć czas na remont domu - mówi prezes Loyalis. Jak podkreśla - powody, dla których pracownicy korzystają z L4, są naprawdę różne.

- Coraz częściej powodem nieobecności w pracy jest stres, wypalenie zawodowe czy konflikt w firmie. Oczywiście pracownik może wtedy wziąć L4 i odpoczywać w domu, ale to nie rozwiązuje problemu - wyjaśnia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.