Pierwsza pomoc, szkolenia: Pracownicy medyczni będą uczyć udzielania pierwszej pomocy

• "Ratuj się, bo kto pomoże" to akcja, w ramach której medycy na ulicach wybranych miast będą uczyć przechodniów zasad udzielania pierwszej pomocy.
• Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem małej liczby pracowników medycznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pierwsza pomoc, szkolenia: Pracownicy medyczni będą uczyć udzielania pierwszej pomocy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 sie 2016 11:33


"Akcja ma na celu uświadomienie Polakom, że wkrótce sytuacja w ochronie zdrowia doprowadzi do tego, że sami będą musieli potrafić ratować ludzkie życie" - wyjaśnił organizator wydarzenia Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM).

Pracownicy ochrony zdrowia w dwa ostatnie weekendy sierpnia na ulicach wybranych miast będą prezentować przechodniom, jak udzielać pierwszej pomocy. Akcję zaplanowano w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Katowicach, Lublinie, Ostrowi Mazowieckiej, Łodzi i Wrocławiu.

PZM wskazuje, że akcja ma zwrócić uwagę społeczeństwa "na dramatyczną sytuację kadrową w szpitalach".

"Spadająca liczba pracowników ochrony zdrowia będzie miała negatywne skutki dla jakości leczenia chorych. Bez zwiększenia nakładów finansowych na publiczną ochronę zdrowia do postulowanych przez PZM (…) 6,8 proc. PKB sytuacja ulegnie z pewnością pogorszeniu" - ocenia PZM w przesłanym w środę oświadczeniu.

PZM skupia dziewięć ogólnopolskich związków zawodowych oraz inne organizacje zrzeszające pracowników medycznych. W jej skład wchodzą m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii.

Poza akcjami informacyjnymi dla pacjentów, PZM zapowiedziało na 24 września dużą manifestację pracowników ochrony zdrowia w stolicy. Jak podkreślono, niepowodzenie tych akcji "spowoduje dalszą eskalację działań".

Zgodnie z założeniami reformy publicznej służby zdrowia, przedstawionej przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, środki publiczne na zdrowie od 2018 r. mają być stopniowo zwiększane, tak by do 2025 r. osiągnęły 6 proc. PKB.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.