Pielęgniarki z powołania najbardziej zagrożone wypaleniem zawodowym

- Pielęgniarki, które podjęły pracę głównie z chęci pomagania innym, są bardziej zagrożone wypaleniem zawodowym niż ich koleżanki, którymi kierowały mniej altruistyczne motywy - wynika z badania, o którym informuje serwis EurekAlert.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki z powołania najbardziej zagrożone wypaleniem zawodowym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rynek Zdrowia

25 sie 2014 14:05


Naukowcy z University of Akron (stan Ohio) doszli do takich wniosków na podstawie badania w grupie ponad 700 zawodowych pielęgniarek z północno-wschodniej części stanu Ohio.

Okazało się, że panie, które wybrały swoją profesję z przyczyn innych niż chęć pomagania innym lub którym - poza tym motywem - przyświecały również inne, mniej altruistyczne (np. przyjemność związana z tym zawodem, kwestie finansowe) oceniały pracę jako mniej stresującą. Miało to z kolei związek z mniejszym ryzykiem wypalenia zawodowego, ogólnie lepszym zdrowiem oraz dużym zaangażowaniem w swoje obowiązki.

Jak komentuje główna autorka badań Janette Dill, w powszechnej świadomości funkcjonuje stereotyp, że chęć pomagania innym to dobra motywacja, by podjąć się zawodu pielęgniarki. Według niej ludzie oczekują, że pracę tę będą wykonywać kobiety. Badanie wykazało jednak, że bardziej zagrożone wypaleniem zawodowym są właśnie te panie, których główną motywacją była chęć pomagania innym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.