Pielęgniarki szykują się do strajku, ale najpierw - manifestacja w Warszawie

0 0
Pielęgniarki szykują się do strajku, ale najpierw - manifestacja w Warszawie
Pielęgniarki zapowiadają manifestację w Warszawie (fot.ozzpip.pl)

10 września w Warszawie zostanie zorganizowana ogólnopolska manifestacja pielęgniarek. Potem rozpoczną się działania strajkowe - zapowiada Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Jak powiedziała na antenie Radia Rzeszów Halina Kalandyk, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Podkarpaciu. - Największym problemem są pieniądze. Oferta Ministerstwa Zdrowia to 300 złotych podwyżki brutto, co oznacza netto zaledwie 172 złote - powiedziała w rozmowie z Radiem Rzeszów Halina Kalandyk, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Podkarpaciu

Przypomnijmy, że pielęgniarki domagają się podwyżki w wysokości 1,5 tys. złotych. - Skoro ministerstwo się na to nie godzi teraz opracowywane są możliwe scenariusze działań protestacyjnych - dodaje Halina Kalandyk.

Więcej na ten temat czytaj na rynekzdrowia.pl.

Nie wszystkie pielęgniarki otrzymają podwyżki

Pod koniec czerwca minister zdrowia, Marian Zembala zapowiedział podwyżki dla pielęgniarek i położnych. Pieniądze na wyższe wynagrodzenia mają pochodzić z Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpitale będą więc musiały aneksować umowy z NFZ. Konfederacja Lewiatan uważa, że podwyżka powinna objąć nie tylko pielęgniarki zatrudnione w szpitalach.

- Minister obiecuje wzrost wynagrodzeń, w ramach kontraktów szpitalnych, tylko jednej grupie pielęgniarek. To niesprawiedliwe. Co z pozostałymi, które pracują w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej czy opiece paliatywnej i hospicyjnej. W szpitalach jest obecnie zatrudnionych ponad 100 tys. pielęgniarek, w innych placówkach pracuje jednak też ponad 100 tys. Co z nimi? - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy nie zgadzają się, aby faworyzować tylko jedną wybraną grupę pracowników. Jeśli Ministerstwo Zdrowia chce podwyższyć zarobki pielęgniarkom i położnym, to powinno zadbać, aby nowe regulacje objęły wszystkie osoby, bez względu na to, czy pracują w szpitalach, czy przychodniach.

Brakuje rąk do pracy

Pielęgniarki, mówiąc o swojej trudnej sytuacji, przywołują statystyki, z których wynika, że w Polsce przypada 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Szwajcarii - 16, w Dani - 15, a w Czechach i Słowenii - 8. Zdecydowana większość pielęgniarek jest pomiędzy 41. a 65. rokiem życia. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to obecnie 48 lat. Zdaniem NRPiP już za niespełna pięć lat Polacy mogą zostać pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.

 

 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Masakra naprawde czy ktos wie ile sie zarabia mam 30 lat pracy i na reke dostaje 1550 zł czy to normalne?takie bzdury ze pielegniarka zarabia 3000tys,to wziete z kosmosu.moze tak pokazac wydruki z pensji wtedy ktos uwierzy.
 • jak sie nie podoba to zmienic zatrudnienie a nie urzadzac burdy huligasnskie w smiesznych strojach
 • I TAK TRZYMAĆ ! POPIERAM ! TO PIELĘGNIARKI WYKONUYJĄ NAJCIEŻSZĄ BRUDNĄ ROBOTĘ ZAWSZE W POGOTOWIU UŚMIECHNIĘTE, SCHLUDNE, SŁUŻĄCE POMOCĄ ! BRAWO NIECH TEN NIEUDOLNY RZĄD PO/PSL PRZESTANIE OBIECYWAĆ I OCHŁAPY DAWAĆ TYLKO KONKRETY I FAKTY !

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.