Pielęgniarki o swoich dodatkowych uprawnieniach: pakiet został wylany z kąpielą

Nowym wyzwaniem dla pielęgniarek i położnych staną się m.in. przepisy uchwalone w ramach tzw. pakietu kolejkowego, umożliwiające im od 2016 r. wystawianie recept na niektóre leki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki o swoich dodatkowych uprawnieniach: pakiet został wylany z kąpielą

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

5 sty 2015 12:01


- Sposób wprowadzenia dodatkowych uprawnień dla pielęgniarek można porównać do wylania dziecka z kąpielą. Idea jest słuszna i mogła służyć jako zachęta przyciągająca młodych ludzi do tego zawodu. Ale stało się inaczej - mówi Rynkowi Zdrowia Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj też: Dwie pielęgniarki na 30 pacjentów? Są przemęczone i źle opłacane

Co przewiduje nowelizacja?

Ustawa o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 22 lipca 2014 r. mówi, że osoby posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa mają prawo samodzielnie (jeżeli ukończyły specjalistyczny kurs w tym zakresie) ordynować:

• leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające
• środki odurzające i substancje psychotropowe
• środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty
• określone wyroby medyczne, w tym wystawiać na nie zlecenia albo recepty.

Czytaj też: Pielęgniarki i położne zostały wysłuchane. Czy będą się miały lepiej?

Mają one także prawo wystawiać recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne do kontynuacji leczenia, jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo mają ponadto prawo wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.