Pielęgniarki nie powinny pracować na oddziałach ginekologicznych?

W opinii konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego zatrudnianie na oddziałach ginekologicznych pielęgniarek jest niezgodne z przepisami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki nie powinny pracować na oddziałach ginekologicznych?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia/Katarzyna Lisowska

www.rynekzdrowia.pl

24 gru 2013 9:19


Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego jest zdania, że z uwagi na fakt, iż na oddziale ginekologicznym hospitalizowane są kobiety przygotowywane do zabiegów chirurgicznych, operowane, ciężarne w pierwszym trymestrze ciąży, kobiety z niepłodnością, niepowodzeniami położniczymi itp., opieka nad nimi powinna być realizowana przez osoby posiadające specjalistyczne kwalifikacje i kompetencje, zapewniające pacjentkom kompleksową opiekę i bezpieczeństwo.

Jednocześnie podkreśla w swoim stanowisku, że w świetle obowiązującego prawa pielęgniarki nie posiadają dostatecznych kwalifikacji do świadczenia specjalistycznej, kompleksowej opieki nad kobietami chorymi ginekologicznie, nie mogą także podnosić swoich kwalifikacji zawodowych w ramach kształcenia podyplomowego w zakresie pielęgniarstwa ginekologicznego.

Dlatego Leokadia Jędrzejewska wyraża opinię, że "zatrudnianie pielęgniarek w oddziałach ginekologicznych i ginekologii onkologicznej jest niezgodne z obowiązującym prawem i odsuwa z rynku świadczeń zdrowotnych położne, posiadające specjalistyczne kwalifikacje i kompetencje do sprawowania wielokierunkowej opieki nad kobietą w każdym okresie życia i profilaktyki chorób kobiecych".

Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy zaznacza, że w pionach położniczym i ginekologicznym lecznicy zatrudnione są jedynie położne. I tak było na długo przed wydaniem wspomnianego stanowiska w sprawie zatrudniania pielęgniarek w oddziałach ginekologicznych.

- Dobór personelu w naszych jednostkach jest zgodny z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej - wyjaśnia Wiecińska i dodaje, że przepisy wskazują, iż osobą upoważnioną do sprawowania opieki położniczo-ginekologicznej nad kobietą jest położna.

Podobnie sytuacja wygląda w Szpitalu Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. - Nie zatrudniamy pielęgniarek w oddziałach ginekologicznym i onkologii ginekologicznej - zapewnia nas Alina Kuźmina, rzecznik placówki.

Oponenci przekonują jednak, że nie ma zapisu, który zabraniałby pracy pielęgniarek ma oddziałach gineskologicznych i przypominają, że pielęgniarki w czasie studiów mają zajęcia z zakresu ginekologii. 

Czytaj cały artykuł na portalu rynekzdrowia.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.