www.rynekzdrowia.pl

Pielęgniarki nie powinny pracować na oddziałach ginekologicznych?

0 0
Pielęgniarki nie powinny pracować na oddziałach ginekologicznych?

W opinii konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego zatrudnianie na oddziałach ginekologicznych pielęgniarek jest niezgodne z przepisami.

Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego jest zdania, że z uwagi na fakt, iż na oddziale ginekologicznym hospitalizowane są kobiety przygotowywane do zabiegów chirurgicznych, operowane, ciężarne w pierwszym trymestrze ciąży, kobiety z niepłodnością, niepowodzeniami położniczymi itp., opieka nad nimi powinna być realizowana przez osoby posiadające specjalistyczne kwalifikacje i kompetencje, zapewniające pacjentkom kompleksową opiekę i bezpieczeństwo.

Jednocześnie podkreśla w swoim stanowisku, że w świetle obowiązującego prawa pielęgniarki nie posiadają dostatecznych kwalifikacji do świadczenia specjalistycznej, kompleksowej opieki nad kobietami chorymi ginekologicznie, nie mogą także podnosić swoich kwalifikacji zawodowych w ramach kształcenia podyplomowego w zakresie pielęgniarstwa ginekologicznego.

Dlatego Leokadia Jędrzejewska wyraża opinię, że "zatrudnianie pielęgniarek w oddziałach ginekologicznych i ginekologii onkologicznej jest niezgodne z obowiązującym prawem i odsuwa z rynku świadczeń zdrowotnych położne, posiadające specjalistyczne kwalifikacje i kompetencje do sprawowania wielokierunkowej opieki nad kobietą w każdym okresie życia i profilaktyki chorób kobiecych".

Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy zaznacza, że w pionach położniczym i ginekologicznym lecznicy zatrudnione są jedynie położne. I tak było na długo przed wydaniem wspomnianego stanowiska w sprawie zatrudniania pielęgniarek w oddziałach ginekologicznych.

- Dobór personelu w naszych jednostkach jest zgodny z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej - wyjaśnia Wiecińska i dodaje, że przepisy wskazują, iż osobą upoważnioną do sprawowania opieki położniczo-ginekologicznej nad kobietą jest położna.

Podobnie sytuacja wygląda w Szpitalu Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. - Nie zatrudniamy pielęgniarek w oddziałach ginekologicznym i onkologii ginekologicznej - zapewnia nas Alina Kuźmina, rzecznik placówki.

Oponenci przekonują jednak, że nie ma zapisu, który zabraniałby pracy pielęgniarek ma oddziałach gineskologicznych i przypominają, że pielęgniarki w czasie studiów mają zajęcia z zakresu ginekologii. 

Czytaj cały artykuł na portalu rynekzdrowia.pl.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.