Pielęgniarki i położne ruszyły z kampanią. Mają dość kiepskich wynagrodzeń i złych warunków pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz izby pielęgniarek i położnych ruszyły z zapowiadaną kampanią informacyjną mającą przekonać społeczeństwo, że przedstawiciele tych zawodów są źle wynagradzani i pracują w warunkach, które mogą zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki i położne ruszyły z kampanią. Mają dość kiepskich wynagrodzeń i złych warunków pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

1 kwi 2015 13:04


To medialne przygotowanie do ewentualnej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przeprowadził ankietę wśród 700 pielęgniarek z woj. śląskiego. Wyniki badania, w którym wzięły udział przedstawicielki zawodu ze 110 placówkach województwa, przedstawiono podczas konferencji prasowej w poniedziałek (30 marca) w Katowicach. Zaproszono też na nią posłów i senatorów katowickiego okręgu wyborczego.

Tak nie da się zapewnić opieki

Ankieta miała odpowiedzieć m.in. na pytanie jak pielęgniarki oceniają możliwość zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom przy obecnie obowiązujących minimalnych normach zatrudnienia oraz ile faktycznie zarabiają.

Z ankiety wynika, że przypadki jednoosobowych dyżurów zdarzały się według 40 proc. ankietowanych częściej niż raz w tygodniu. 48 proc. wskazało, że praca w tak nikłej obsadzie była z góry planowana, tylko w 9 proc. przypadków zdarzała się sporadycznie, w wyniku różnych wypadków losowych.

Czytaj też: Pielęgniarki będą więcej zarabiać bo... jest ich mało

- Kto się zajmuje pacjentem, kiedy podczas jednoosobowego dyżuru pielęgniarka musi opuścić oddział, bo np. musi zawieźć pacjenta na rentgen czy iść po tlen? Z odpowiedzi wynika, że nikt, inny pacjent lub pielęgniarka wezwana z innego oddziału. Tak nie da się zapewnić pacjentom opieki - powiedziała rzecznik zarząd regionu śląskiego OZZPiP Iwona Borchulska.

Pielęgniarki i położne liczą na to, że wyniki ankiety przekonają pacjentów do ich racji, a tym samym środowisko uzyska poparcie społeczne dla ewentualnego protestu. Harmonogram działań Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przedstawiony w lutym zakłada strajk ostrzegawczy w maju, a we wrześniu strajk generalny.

Dodatkowe obowiązki

37 proc. ankietowanych pielęgniarek i położnych otrzymuje polecenia wykonywania dodatkowej pracy, nie mieszczącej się w zakresie wykonywania zawodu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.