Pielęgniarki domagają się podwyżek i należytej obsady dyżurów. Będą manifestować

0 0
Pielęgniarki domagają się podwyżek i należytej obsady dyżurów. Będą manifestować
Pielęgniarki chcą podwyżki w wysokości 1500 zł (fot.PTWP)

W całej Polsce odbędą się pikiety pielęgniarek, które domagają się m.in. podwyżek o 1500 zł oraz systemowego zapewnienia należytej obsady dyżurów pielęgniarskich.

W maju możliwy jest strajk ostrzegawczy - zapowiada OZZPiP.

Jak powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz, w środę 22 kwietnia akcje protestacyjne odbędą się na terenie wszystkich województw. O formie, w jakiej się one odbędą, mają zdecydować poszczególne regiony OZZPiP.

"Będą billboardy, plakaty, ulotki. Specyfika każdego regionu jest inna i każdy region po swojemu dopracowuje formę pikiety" - dodała.

Zaznaczyła, że pod koniec kwietnia odbędzie się spotkanie zarządu związku i wówczas zapadnie ostateczna decyzja o ewentualnym strajku ostrzegawczym, już wcześniej zapowiadanym na maj.

Pytana o postulaty pielęgniarek i położnych powiedziała, że głównym z nich jest wpisanie pielęgniarki do systemu świadczeń zamawianych przez NFZ (na podobnych zasadach jak w przypadku lekarzy) - celem zapewnienia należytej obsady na dyżurach pielęgniarskich.

"Zdarza się, że pielęgniarka ma na dyżurze powierzonych 30 pacjentów i nie jest w stanie się z tego wywiązać. W związku z tym oczekujemy, żeby określono, ile pielęgniarek powinno być na dyżurze, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i zabezpieczyć wykonanie świadczeń medycznych" - wyjaśniła.

Kolejne postulaty dotyczy zmniejszenia obciążenia pielęgniarek i położnych pracą administracyjną, która nie jest przypisana do ich zawodu, także zabezpieczenia ich czasu pracy w jednostkach ochrony zdrowia poprzez umowy o pracę, które - jak oceniła Dargiewicz - są gwarancją ciągłości opieki nad pacjentem.

Pielęgniarki chcę też podwyżki w wysokości 1500 zł. Zdaniem przewodniczącej OZZPiP jest to warunek powstrzymania emigracji i odchodzenia od wykonywania zawodu. Jej zdaniem podwyżka tej wysokości będzie też zachętą do studiowania na wydziałach pielęgniarsko-położniczych, bo dziś nie ma zainteresowania tym kierunkiem studiów. "W tej chwili w Polsce jest zatrudnionych więcej pielęgniarek w wieku powyżej 65 lat niż osób w wieku 21-25 lat. To jest dramatyczne" - podkreśliła Dargiewicz.

Harmonogram działań OZZPiP, poza majowym strajkiem ostrzegawczym, zakłada strajk generalnym we wrześniu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (6)

 • Prowadzimy najdłuższą akcję protesacyjną w dziejach Wolnej Polski, tylko przed wyborami mamy szansę coś uzyskać. Później znowu zostaniemy z niczym. Czy naprawdę nikt nie zdaje sobie z tego sprawy?
 • tylko ze przy okazji strajkow pielegniarek zawsze lekarze dostawali najwiecej a pielegniarki ochłapy. zacznijcie ludzie doceniac ten zawód!!!
 • Dobrze że pielęgniarki się jednoczą i w końcu doszły do wniosku że "w imię czego mają się zapracowywać"? Dla pieniędzy? (jakich?) Dla wdzięczności? (czyjej?) Dla ideałów? (nie w tych czasach) Może to strajk coś zmieni w tej beznadziejnej sytuacji w jakiej są pielęgniarki. Na pewno nie zaszkodzi. Bo czy ktoś może by gorzej?

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.