www.rynekzdrowia.pl

Pielęgniarki będą musiały obowiązkowo pracować w zawodzie po ukończeniu szkoły?

0 0
Pielęgniarki będą musiały obowiązkowo pracować w zawodzie po ukończeniu szkoły?
Jesteśmy na szarym końcu w Europie, jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek i ich płace (fot.shutterstock)

Rząd planuje wprowadzenie obowiązku pracy w zawodzie dla absolwentek szkół pielęgniarskich przez 2-5 lat po ukończeniu szkoły.

Chociaż w Polsce jest rocznie 5000 absolwentek, to znikoma ilość trafia do zawodu. Aby zatrzymać pielęgniarki w Polsce Naczelna Rada Pielęgniarska chce wprowadzić system przymusowej pracy dla absolwentów pielęgniarstwa - informuje Dziennik Polska.

- Propozycje Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych nie mają nic wspólnego z nakazem pracy i przymusowym jej podejmowaniem przez absolwentów szkół pielęgniarskich, by na przykład odpracować studia - mówi nam Ewa Sawicka z biura prasowego NIPiP.

- Proponujemy natomiast powstanie mechanizmu - staż, pierwsza praca - stwarzającego gwarantowane miejsca pracy, na których pielęgniarki po szkołach mogłyby na 2-5. letnich stażach nabyć odpowiednie doświadczenie - wyjaśnia.

Czytaj też: OZZPiP: warunki pracy pielęgniarek i położnych pogarszają się

Jak dodaje Ewa Sawicka, ów mechanizm pozwoliłby zatrzymać absolwentów szkół pielęgniarskich w kraju.

Magdalena Nasiłowska, przewodnicząca pielęgniarek w CZD, uważa natomiast, że "z niewolnika nie ma pracownika". Wyraża też obawy, że jeśli pielęgniarki nie zaczną więcej zarabiać, to liczba chętnych do nauki zawodu będzie maleć i zacznie się likwidowanie kierunków pielęgniarskich na uczelniach.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (28)

 • Znam pielęgniarki, które chcą pracować i nie ma dla nich pracy. Czasem na zastępstwo i to za minimalną płacę, mimo tytułu mgr i wielu ukończonych prywatnie kursów. Więc nie piszcie bzdur o obowiązku pracy dla pielęgniarek.
 • Ja studia dzienne zrobilam w Polsce a mgr. Kosztowaly mnie z dojazdami ok. 15 tys.zlotych. w polsce po mgr w szczecinie zarabialam netto 1,500 um. Netto a tue niemczech 2.500 Euro. Nie musze martwic sie o to Co dam dzieciom Do jedzenia...Maja wszystko. Jesli wprowadza taki przymus Dla naszego zawodu to rozumiem ze Dla wszystkich innych tez....inaczej to bezprawie i dyskryminacja...
 • komuna wraca a niedługo nakazy pracy z zakwaterowaniem w hostelach

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.