Pielęgniarki będą musiały obowiązkowo pracować w zawodzie po ukończeniu szkoły?

Rząd planuje wprowadzenie obowiązku pracy w zawodzie dla absolwentek szkół pielęgniarskich przez 2-5 lat po ukończeniu szkoły.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki będą musiały obowiązkowo pracować w zawodzie po ukończeniu szkoły?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/AT

www.rynekzdrowia.pl

14 cze 2016 10:13


Chociaż w Polsce jest rocznie 5000 absolwentek, to znikoma ilość trafia do zawodu. Aby zatrzymać pielęgniarki w Polsce Naczelna Rada Pielęgniarska chce wprowadzić system przymusowej pracy dla absolwentów pielęgniarstwa - informuje Dziennik Polska.

- Propozycje Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych nie mają nic wspólnego z nakazem pracy i przymusowym jej podejmowaniem przez absolwentów szkół pielęgniarskich, by na przykład odpracować studia - mówi nam Ewa Sawicka z biura prasowego NIPiP.

- Proponujemy natomiast powstanie mechanizmu - staż, pierwsza praca - stwarzającego gwarantowane miejsca pracy, na których pielęgniarki po szkołach mogłyby na 2-5. letnich stażach nabyć odpowiednie doświadczenie - wyjaśnia.

Czytaj też: OZZPiP: warunki pracy pielęgniarek i położnych pogarszają się

Jak dodaje Ewa Sawicka, ów mechanizm pozwoliłby zatrzymać absolwentów szkół pielęgniarskich w kraju.

Magdalena Nasiłowska, przewodnicząca pielęgniarek w CZD, uważa natomiast, że "z niewolnika nie ma pracownika". Wyraża też obawy, że jeśli pielęgniarki nie zaczną więcej zarabiać, to liczba chętnych do nauki zawodu będzie maleć i zacznie się likwidowanie kierunków pielęgniarskich na uczelniach.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

29 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pielęgniarka systemu 2016-10-25 23:11:56

przymus? śmiech na sali. to niech każdy ODPRACOWUJE STUDIA. a nie idzie do pracy na kase do biedronki.

anna 2016-06-16 22:23:11

Znam pielęgniarki, które chcą pracować i nie ma dla nich pracy. Czasem na zastępstwo i to za minimalną płacę, mimo tytułu mgr i wielu ukończonych prywatnie kursów. Więc nie piszcie bzdur o obowiązku pracy dla pielęgniarek.

koma 2016-06-15 22:12:52

Ja studia dzienne zrobilam w Polsce a mgr. Kosztowaly mnie z dojazdami ok. 15 tys.zlotych. w polsce po mgr w szczecinie zarabialam netto 1,500 um. Netto a tue niemczech 2.500 Euro. Nie musze martwic sie o to Co dam dzieciom Do jedzenia...Maja wszystko. Jesli wprowadza taki przymus Dla naszego zawodu to rozumiem ze Dla wszystkich innych tez....inaczej to bezprawie i dyskryminacja...