Pielęgniarek coraz mniej. Czy może ich zabrakąć?

Dramatyczna luka pokoleniowa, która pojawi się wśród pielęgniarek może zagrozić bezpieczeństwu pacjentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarek coraz mniej. Czy może ich zabrakąć?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

15 kwi 2015 12:07


Plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące wsparcia dla kształcenia w tym zawodzie to dobry kierunek, ale to nie wystarczy, by rozwiązać problem - uważa dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Jak w tej chwili wygląda sytuacja kadrowa w tym zawodzie? - Średni wiek zatrudnionej pielęgniarki to prawie 48 lat - informuje Grażyna Rogala-Pawelczyk. - Ogółem, według danych z końca 2013 r., mamy w Polsce 280 314 zarejestrowanych pielęgniarek. Niewiele ponad 216 tys. pracuje w zawodzie.

Czytaj też: Pielęgniarki domagają się podwyżek i należytej obsady dyżurów. Będą manifestować

Niepokojąco przedstawia się struktura wiekowa pielęgniarek. 51 tys. znajduje się w wieku 41-45 lat. Prawie 47 tys. jest między 46. a 50 r. ż. Kolejne 47 tys. mieści się w przedziale 51-55 lat.

- To jest blisko połowa wszystkich pielęgniarek. To są te osoby, które za chwilę opuszczą system i przejdą na emeryturę - mówi Rogala-Pawelczyk. - Nie to jest jednak najgorsze.

Brak wymiany pokoleniowej

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych tłumaczy, że cały dramatyzm tej sytuacji widać dopiero wtedy, kiedy zestawi się przytoczone wyżej dane z informacjami dotyczącymi osób rozpoczynających pracę w tym zawodzie. Wynika z nich, że pielęgniarek poniżej 30 roku życia jest w Polsce 26 tys.

- Nie zastąpią tych 100 tysięcy, które odejdą - wyjaśnia. - Nawet, jeżeli w tym momencie wesprzemy kształcenie pielęgniarek to trzeba mieć świadomość jeszcze jednej rzeczy - w ciągu ostatnich dwóch lat tylko niespełna 10 proc pielęgniarek zadeklarowało, że zostanie w Polsce. W ciągu pięciu lat 15 tys. młodych pielęgniarek i absolwentek pobrało dokumenty pozwalające im podjąć pracę na Zachodzie. To jest problem - podkreśla.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.