www.rynekzdrowia.pl

Patomorfolog nie tylko w prosektorium

0 0
Patomorfolog nie tylko w prosektorium

Sprawna i wysokostandardowa patomorfologia w wielu chorobach jest niezbędna dla podjęcia właściwej terapii u pacjenta. Specjalizacja ta jednak kojarzy się wciąż z prosektorium i sekcjami zwłok. Takie stereotypowe postrzeganie tej dziedziny medycyny sprawia, że jest ona mało popularna wśród młodych lekarzy, a przez płatnika praktycznie pomijana.

- W Polsce mamy około 500 patomorfologów, aktywnych jest jednak około 350. Jedna trzecia tej liczby to osoby w wieku przedemerytalnym lub emeryci - mówi nam prof. Anna Nasierowska-Guttmejer, prezes Polskiego Towarzystwa Patomorfologicznego (PTP).

Te liczby, to efekt zapaści w szkoleniu patomorfologów jaka była w latach 70. i 80.

Jedna trzecia patomorfologów pracuje w województwie mazowieckim. W dużych ośrodkach akademickich jest ich zazwyczaj 30-40. Ale w regionach, gdzie takich ośrodków nie ma badania patomorfologiczne są trudno dostępne. I tak w całym województwie warmińsko- mazurskim jest 10 specjalistów, w podkarpackim - 15, w lubuskim - 8, a w opolskim - 2.

W tych województwach, niekiedy nawet w dużych wielospecjalistycznych szpitalach, dużą część diagnostyki wykonują firmy zewnętrzne z innych odległych województw. Co zdecydowanie wydłuża proces diagnostyczny.

Prezes PTP przyznaje, że na szczęście w ciągu ostatnich dwóch lat zainteresowanie tą dziedziną wzrosło. - Dzięki temu jest szansa na wykształcenie nowego pokolenia specjalistów - podkreśla . Obecnie w trakcie specjalizacji jest ok. 70 osób.

Tkanki pod mikroskopem

Prof. Nasierowska-Guttmejer przyznaje, że specjalizacja z patomorfologii długo nie cieszyła się powodzeniem wśród studentów medycyny i lekarzy, gdyż kojarzona była głównie z badaniami sekcyjnymi zmarłych, co dla niektórych stanowi psychologiczną barierę.

- W praktyce to jednak marginalny zakres naszej pracy. Dziś rozpoznanie i przyczyny zgonu ustalane są zazwyczaj w oparciu o proces leczenia pacjenta. Praca patomorfologa skupia się na ustalaniu rozpoznania choroby - podkreśla profesor.

Potwierdza to prof. Krzysztof Zieliński, kierownik Zakładu Patomorfologii i Cytopatologii Klinicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów w Łodzi. Jak mówi, w kierowanym przez niego zakładzie rocznie badanych jest ponad 5 tysięcy badań biopsyjnych od pacjentów. Sekcji wykonuje się kilkadziesiąt.

Jak wyjaśnia nam prof. Nasierowska-Guttmejer lekarze patomorfolodzy dostają materiał do badania cytologicznego czy histopatologicznego i na tej podstawie stawiają diagnozę. Od niej zaś klinicyści zazwyczaj uzależniają dalsze leczenie chorego. I to jest podstawowa rola patomorfologów w systemie opieki nad chorym.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.