Patologiczne warunki pracy opiekunek w Niemczech

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” informuje o emisji filmu dokumentalnego w stacji ARTE nt. branży opiekuńczej w Niemczech, w której masowo pracują także Polki i Polacy. Dokument pt. „Karawana z pielęgniarek” pokazano we wtorek (8 sierpnia) późnym wieczorem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Patologiczne warunki pracy opiekunek w Niemczech

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

9 sie 2017 16:14


Dziennik pisze, że „płaca opiekunek jest niewspółmierna do pracy, którą muszą świadczyć. Obsada personalna w domach opieki jest ciągle niewystarczająca. "Choć zapotrzebowanie na personel opiekuńczy w pełnym wymiarze godzin określają same kraje związkowe (…), to nadal w niektórych domach opieki brakuje personelu".

Na początku dokument pokazuje standardowe sytuacje, takie jak budzenie, umycie, słanie łóżka, dozowanie leków, karmienie. „Ta codzienność (…) składa się głównie z bardzo wymagającej fizycznie pracy, w połączeniu ze stałą gotowością. 24-godzinna opieka świadczona przez niemieckie pielęgniarki byłaby dla większości rodzin nieosiągalna,” mówi dziennikowi Monika Diermann z Caritas-Sozialstation Borchen. Jak podaje gazeta, mimo że ten region nie należy do najbiedniejszych, tylko tu pracę znajduje 400 tysięcy polskich "pomocy domowych".

Przy okazji FAZ wspomina organizacjach, które powstały w Niemczech, a które chcą zapobiegać eksploatacji polskich kobiet w branży opiekuńczej, "która mimo rosnącego popytu, nie została jeszcze uregulowana w sposób gwarantujący prawa każdej ze stron".

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wasz(cz)ykowski 2017-08-10 18:44:00

no tak, dziękujemy Niemcom za redukcję bezrobocia w ubekistanie. Polki pracujące jako opieka są traktowane w podobny sposób jak Polacken traktują Ukrainki.

wawa 2017-08-10 11:29:33

bzdury

Kali 2017-08-10 09:39:06

No cóż kolonializm nie jedno ma imię. Kolonie się eksploatuje nie tylko z zasobów materialnych ale także ludzkich. Myślę, że Niemcy zatrudniając taką pomoc spłacają w ten sposób reparacje wojenne. Powinniśmy to docenić.