Państwowy Egzamin Specjalizacyjny za trudny. Lekarze apelują o zmiany

Rezydenci apelują do resortu zdrowia o zmiany w egzaminie specjalizacyjnym, chcą m.in. obowiązku wskazania literatury, na podstawie której układane są pytania. Ostatniego egzaminu nie zdało kilkadziesiąt procent lekarzy; najwięcej z anestezjologii - 91 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny za trudny. Lekarze apelują o zmiany

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 gru 2015 19:18


Zarząd Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o pilną interwencję w związku z bardzo słabymi wynikami Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z większości specjalizacji.

W piśmie przesłanym  rezydenci zwrócili uwagę, że z danych Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) w Łodzi wynika, że egzaminu nie zdało kilkadziesiąt procent przystępujących do niego lekarzy. Egzaminu z anestezjologii i intensywnej terapii nie zaliczyło aż 91 proc. osób, z chirurgii plastycznej - 86 proc., ortopedii - 66 proc., a z chirurgii dziecięcej - 62 proc. Bardzo wielu lekarzy nie zaliczyło też egzaminu ze stomatologii dziecięcej, chorób zakaźnych, medycyny nuklearnej, patomorfologii, medycyny pracy i chirurgii ogólnej.

Zdaniem rezydentów stopień trudności pytań PES wykraczał poza ramy obowiązujących programów specjalizacji. Skrytykowali również formę pytań testowych (np. podwójne zaprzeczenia) oraz "pytania oparte na pojedynczych doniesieniach i opiniach, a nie ugruntowanej i potwierdzonej wiedzy". Zaznaczyli, że wiele pytań "wydaje się być układanych na podstawie podręczników i publikacji, które nie znajdują się w spisie obowiązującej do specjalizacji literatury".

Wskazali też, że termin egzaminu jest ustalany z miesięcznym wyprzedzeniem, co uniemożliwia im "spokojne przygotowanie merytoryczne" i utrudnia realizację zobowiązań zawodowych. Zdaniem rezydentów termin ten powinien on być ogłaszany nie później niż pół roku przed egzaminem.

"Biorąc pod uwagę długość kształcenia lekarza specjalisty oraz ogrom pracy włożonej przez nas w zdobycie odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia, uważamy, że jest to postępowanie lekceważące to zaangażowanie i wysiłek" - ocenili rezydenci.

Poprosili też ministra zdrowia o zweryfikowanie informacji o nakazie wydanym przez dyrektora CEM ograniczającym do 5 proc. tę część pytań, które mogą powtarzać się względem poprzednich sesji egzaminacyjnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gocioo 2017-03-16 13:50:00

Jaka wiedza profesorora tacy sa wykształceni studenci - student ma sie sam uczyc ?? ,profesor jest od przekazywania swojej wiedzy ..... to po co te uczelnie i ci profesorowie jak studenci maja sie sami uczyc

merk 2016-11-02 23:30:36

No właśnie niecwiecie o czym mówicie więc lepiej się nie kompromitujcie nieznajomością tematu. Pytania są ułożone tak żeby się na nich wyłożyć a odpowiedzi niejednoznaczne. Nie sprawdzają umiejętności leczenia a jedynie dobrą pamięć.

Karol 2015-12-19 23:21:50

Rafał, Adela - "nie znam się, więc się wypowiem" - w tym kraju wszyscy są specjalistami w dziedzinach o których nie mają zielonego pojęcia. Proponuję zagłębić się w temat aby potem nie robić z siebie totalnych ignorantów albo wygłaszać tego typu brednie w zaciszu swojej sypialni.