OZZL przeciwny propozycji zmian w finansowaniu etatu rezydenckiego

W poniedziałek (23 września) na stronach internetowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy pojawiło się oświadczenie, w którym Zarząd Krajowy OZZL przeciwstawia się propozycji zmiany sposobu finansowania etatu rezydenckiego lekarzy specjalizujących się. Chodzi o pomysł zwracania wynagrodzenia w przypadku podjęcia pracy za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OZZL przeciwny propozycji zmian w finansowaniu etatu rezydenckiego

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd Mediów/OZZL/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

23 wrz 2013 13:02


Pieniądze otrzymywane przez lekarza rezydenta od państwa to nie jest pomoc socjalna ani stypendium, ale wynagrodzenie za pracę - podkreślają związkowcy.

Oświadczenie nawiązuje do informacji, że Ministerstwo Zdrowia planuje aby lekarze specjalizujący się w ramach tzw. etatu rezydenckiego, finansowanego z budżetu państwa, zwracali państwu kwotę otrzymanego wynagrodzenia w przypadku podjęcia pracy zagranicą.

Czytaj też: Lekarze będą musieli odpracować rezydenturę?

"Zarząd Krajowy OZZL przypomina: pieniądze jakie otrzymuje lekarz rezydent stanowią wynagrodzenie za pracę, nie są ani pomocą socjalną, ani stypendium od państwa. Żądanie zwrotu tych pieniędzy pod jakimkolwiek pozorem jest zatem niedopuszczalne - tak ze względów moralnych jak i prawnych” - czytamy w piśmie ZK OZZL.

Przewodniczący ZK Związku, Krzysztof Bukiel przypomina, że Kodeks pracy nie pozwala na zatrudnianie bez wynagrodzenia, a nawet nie pozwala pracownikowi na zrzeczenie się wynagrodzenia.

OZZL podkreśla, że także Związkowi zależy na tym, aby lekarze, którzy zdobędą wykształcenie i specjalizację w Polsce, tutaj też wykonywali swój zawód. Aby ten cel był powszechnie realizowany muszą być jednak spełnione określone warunki, jak chociażby odpowiednie wynagrodzenie za pracę na etacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.