www.rynekzdrowia.pl

OZZL przeciwny propozycji zmian w finansowaniu etatu rezydenckiego

0 0
OZZL przeciwny propozycji zmian w finansowaniu etatu rezydenckiego

W poniedziałek (23 września) na stronach internetowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy pojawiło się oświadczenie, w którym Zarząd Krajowy OZZL przeciwstawia się propozycji zmiany sposobu finansowania etatu rezydenckiego lekarzy specjalizujących się. Chodzi o pomysł zwracania wynagrodzenia w przypadku podjęcia pracy za granicą.

Pieniądze otrzymywane przez lekarza rezydenta od państwa to nie jest pomoc socjalna ani stypendium, ale wynagrodzenie za pracę - podkreślają związkowcy.

Oświadczenie nawiązuje do informacji, że Ministerstwo Zdrowia planuje aby lekarze specjalizujący się w ramach tzw. etatu rezydenckiego, finansowanego z budżetu państwa, zwracali państwu kwotę otrzymanego wynagrodzenia w przypadku podjęcia pracy zagranicą.

Czytaj też: Lekarze będą musieli odpracować rezydenturę?

"Zarząd Krajowy OZZL przypomina: pieniądze jakie otrzymuje lekarz rezydent stanowią wynagrodzenie za pracę, nie są ani pomocą socjalną, ani stypendium od państwa. Żądanie zwrotu tych pieniędzy pod jakimkolwiek pozorem jest zatem niedopuszczalne - tak ze względów moralnych jak i prawnych” - czytamy w piśmie ZK OZZL.

Przewodniczący ZK Związku, Krzysztof Bukiel przypomina, że Kodeks pracy nie pozwala na zatrudnianie bez wynagrodzenia, a nawet nie pozwala pracownikowi na zrzeczenie się wynagrodzenia.

OZZL podkreśla, że także Związkowi zależy na tym, aby lekarze, którzy zdobędą wykształcenie i specjalizację w Polsce, tutaj też wykonywali swój zawód. Aby ten cel był powszechnie realizowany muszą być jednak spełnione określone warunki, jak chociażby odpowiednie wynagrodzenie za pracę na etacie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.