OZZL pisze do Ministerstwa Zdrowia: Wynagrodzenia lekarzy powinny wzrosnąć

Wzrost wynagrodzeń lekarzy, zniesienie niektórych nałożonych na nich obowiązków oraz ograniczenie kolejek - to w ocenie OZLL konieczne zmiany w ochronie zdrowia, które zawarto w piśmie skierowanym we wtorek do MZ.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OZZL pisze do Ministerstwa Zdrowia: Wynagrodzenia lekarzy powinny wzrosnąć

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 gru 2015 16:05


W pierwszych dniach po objęciu funkcji szefa resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł wystosował pisma m.in. do organizacji zrzeszających pracowników medycznych, konsultantów krajowych i rektorów uczelni medycznych, w których zwrócił się o jak najszybsze przedstawienie propozycji niezbędnych zmian w otoczeniu prawnym i praktyce działania polskiego systemu zdrowia, których wprowadzenie zależy od ministra zdrowia.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wysłał we wtorek pismo do Radziwiłła, w którym postulaty podzielono na trzy grupy: do wprowadzenia "od zaraz", wymagające głębszych zmian oraz problemy ustrojowe.

Wśród oczekiwań, które mogą być zrealizowane szybko - w wyniku zmian odpowiednich rozporządzeń MZ - wymieniono wzrost wynagrodzenia zasadniczego lekarzy, których płace są ustalane przez resort. Wynagrodzenie lekarzy stażystów miałoby wzrosnąć do 3,5 tys. zł brutto (obecnie 2 tys. 7 zł), a lekarzy rezydentów do 4,4 tys. zł (teraz 3,1 tys.) oraz 4,8 tys. po dwóch latach rezydentury (jest 3,4 tys.); w specjalizacjach deficytowych odpowiednio do 4,9 tys. zł i 5,3 tys. zł.

Wzrosnąć, według OZZL, powinno także wynagrodzenie lekarzy zatrudnionych w podmiotach leczniczych działających w formie jednostki budżetowej. Miesięczna płaca zasadnicza lekarza specjalisty wynosi teraz od 1 tys. 860 zł do 3 tys. 950 zł; OZZL postuluje, aby płaca lekarza specjalisty wynosiła "trzy średnie krajowe", czyli ok. 12 tys. zł.

Związek opowiada się też za uchyleniem niektórych przepisów, m.in. zobowiązujących lekarzy do wskazywania na recepcie odpłatności za leki refundowane. OZZL chce także uchylenia przepisów zobowiązujących lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej do corocznego konsultowania pacjentów leczonych w podstawowej opiece zdrowotnej, a także nakładających na lekarzy obowiązek konsultacji z ordynatorem oddziału każdego przypadku odmowy przyjęcia dziecka do szpitala.

OZZL chce także zniesienia przepisu pozwalającego kontrolerom NFZ na decydowanie, który lek refundowany był przez lekarza wypisany zgodnie z wiedzą medyczną i nakładanie kary administracyjnej na świadczeniodawcę, jeśli NFZ uzna, że lek nie był wypisany we właściwym wskazaniu.

Związek postuluje również m.in. zwiększenie limitów przyjęć na studia lekarskie, zwiększenie liczby rezydentur, przywrócenie stażu podyplomowego, wprowadzenie możliwości odliczania od podstawy opodatkowania kosztów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza przez lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, likwidacji wielu biurokratycznych obowiązków oraz powołanie instytucji koronera.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.