OZZL liczy na wsparcie Rady Dialogu Społecznego ws. wynagrodzeń pracowników medycznych

OZZL wystąpił do Rady Dialogu Społecznego z propozycją, by ta poparła postulaty dotyczące ustawowego określenia minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych. List OZZL w tej sprawie opublikowano w piątek (1 kwietnia).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OZZL liczy na wsparcie Rady Dialogu Społecznego ws. wynagrodzeń pracowników medycznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

1 kwi 2016 19:41


W liście związkowcy wskazali, że propozycja ustawowego określenia minimalnych płac wynika z faktu, iż publiczna ochrona zdrowia nie ma charakteru rynkowego, ale jest ściśle regulowana przez państwo.

Jak zaznaczyli, odnosi się to zwłaszcza do wyceny świadczeń refundowanych, finansowanych ze środków publicznych. Wycena ta, wskazują związkowcy, z reguły znacznie zaniżona w stosunku do faktycznych kosztów świadczeń, determinuje wyniki finansowe, w jakich funkcjonują szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej i ma decydujący wpływ na poziom wynagrodzeń.

W ocenie OZLL, zaniżanie płac pracowników służby zdrowia jest najważniejszym, a niekiedy jedynym sposobem dostosowania kosztów funkcjonowania placówek medycznych do narzuconych przez państwo warunków finansowych.

- W praktyce, pensje pracowników służby zdrowia są buforem łagodzącym dramatyczny niedobór środków publicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia w stosunku do deklarowanego zakresu świadczeń gwarantowanych, a wyzysk ekonomiczny pracowników jest warunkiem niezbędnym aby publiczna służba zdrowia mogła w ogóle funkcjonować - uważa OZZL.

W liście do Piotra Dudy, przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego zapowiedziano, że "w najbliższym czasie" odbędzie się spotkanie dziewięciu związków zawodowych.

Więcej czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.