Outsourcing medyczny lekiem na wysokie koszty w placówkach medycznych?

W strukturze kosztów placówek medycznych kwestia zasobów ludzkich – związanych głównie z zatrudnianiem lekarzy i pielęgniarek – stanowi bardzo wysoki odsetek. Wynosi on średnio 50-60 proc, a czasem aż 80 proc. wszystkich kosztów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outsourcing medyczny lekiem na wysokie koszty w placówkach medycznych?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

6 lis 2014 18:03


Outsourcing procesów kadrowo-płacowych przy pomocy zewnętrznej firmy może być bardzo korzystny dla kondycji placówki medycznej jak i personelu. Warto w tym miejscu odróżnić optymalizację od zwykłego procesu cięcia kosztów.

Pierwsze rozwiązanie bierze pod uwagę złożoność procesów i pozwala zdiagnozować źródło problemu. Redukuje nie tylko koszty bezpośrednie, ale przez restrukturyzację poprawia funkcjonowanie placówki, nie naruszając jej wewnętrznej tkanki i obniża tym samym koszty pośrednie, niemożliwe do zidentyfikowania przy mechanicznym obniżaniu wydatków.

Czytaj też: Strajk z zaskoczenia: Salowe odmówiły pracy, szpitalowi groziła ewakuacja

Outsourcing w tym zakresie pozwala na obniżenie kosztów placówki medycznej nawet o 11 proc. Jednocześnie, dzięki gruntownej znajomości rynku pracy i procesów zachodzących w służbie zdrowia, umożliwia wyższe wypłaty dla pracowników, nawet o 10 proc.

Jest to możliwe m.in. poprzez reorganizację zatrudnienia wybranego personelu, pracującego zwłaszcza w czasie ponadnormatywnym. Zmiana sposobu zatrudniania pracowników na formy bardziej elastyczne i efektywne zarządzanie np. grafikami personelu białego poprzez dedykowany system informatyczny, pozwalają na uzyskanie przez pracowników dodatkowego dochodu, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów podmiotu medycznego.

Czytaj też: Częstochowa: Pracownicy szpitala miejskiego dostali podwyżki

Innym sposobem jest przejęcie przez firmę zewnętrzną części czynności sprawozdawczo-rozliczeniowych i tym samym odciążenie administracji placówki medycznej z czasochłonnych czynności. Istotnym elementem jest również troska o bezpieczeństwo prawne współpracy. Oddelegowanie tego obowiązku na godny zaufania, wyspecjalizowanego partnera biznesowego ogranicza obowiązki np. szpitala wyłącznie do kontroli.

Warto jednak pamiętać, że outsourcing medyczny to rozwiązanie, które nie jest remedium na wszystkie kłopoty placówki, czasami jest wręcz niewskazane. Wszystko zależy od specyfiki szpitala czy ośrodka. Inne koszty ponosi placówka onkologiczna, inne dziecięca. Koszty i procesy zachodzące w pracowni rentgenowskiej będą diametralnie różne od tych właściwych dla ośrodka rehabilitacyjnego.

Istotny jest również fakt, że, aby outsourcing mógł być skuteczny placówka powinna zatrudniać powyżej 400 pracowników. Efekt skali pozwala wtedy na znaczne oszczędności, które przy mniejszych podmiotach będą mało zauważalne.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.