Otyłość, praca, dieta: Grupowe odchudzanie w pracy to dobry pomysł?

• Ponad połowa Polaków ma problem ze zbyt wysokim poziomem tkanki tłuszczowej – wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia.
• Nadmierne otłuszczenie organizmu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i psychologicznych, zwłaszcza, gdy potęguje je stresujący tryb pracy.
• Pracodawcy coraz częściej wspierają pracowników w tym zakresie, np. poprzez grupowe odchudzanie czy zatrudnianie coacha dietetycznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Otyłość, praca, dieta: Grupowe odchudzanie w pracy to dobry pomysł?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 lut 2017 12:01


Osoby doświadczające długotrwałego stresu, których jest w Polsce coraz więcej, przybierają na wadze z wielu powodów. Codzienne napięcie prowadzi do problemów ze snem, przez co organizm jest zmęczony i domaga się więcej kalorii, z których może wyprodukować energię. Praca po godzinach często powoduje też brak czasu na aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Dla wielu pracowników podjadanie słodkich lub słonych przekąsek jest sposobem na redukcję odczuwanego stresu.

Czytaj też: Ikea, 3M i inne firmy pomagają ludziom schudnąć

- Negatywny wpływ stresu na wagę ma również swoje podłoże w gospodarce hormonalnej organizmu - mówi Małgorzata Segiet z Diet & More. - W momencie pojawienia się nerwowej sytuacji tkanka tłuszczowa jest spalana, ale jednocześnie wydziela się kortyzol, który ma stymulować produkcję glukozy i zwiększać apetyt, aby odzyskać utracone rezerwy energetyczne. Chroniczny stres powoduje, że kortyzol jest produkowany stale, a nadmiar glukozy zamienia się w tkankę tłuszczową. W połączeniu z niezdrowym trybem życia stres może w krótkim czasie doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości – dodaje.

Firmowa rywalizacja

Nadwaga pracownika może stać się również problemem dla pracodawcy. Osoby otyłe zdecydowanie częściej zapadają na choroby przewlekłe, są także bardziej przemęczone – a przez to niekiedy mniej efektywne. Dlatego pracodawcy często proponują zatrudnionym karnety do klubów fitness czy obiektów sportowych w ramach tzw. benefitów pozapłacowych.

Przykładem działań prozdrowotnych są również konkursy „na zmianę stylu życia”, które cieszą się popularnością w zachodnich firmach, ale w zmienionych formułach funkcjonują też w Polsce. Uczestnicy tego typu akcji zakładają sobie pewien cel „wagowy”, za którego osiągnięcie firma wypłaca im określoną kwotę pieniędzy lub przekazuje nagrody rzeczowe.

Podczas jednej z tego typu kampanii w Kanadzie pracowników podzielono na zespoły, a wysokość nagrody uzależniono od stopnia realizacji celów indywidualnych i grupowych, co wprowadzało element rywalizacji. Taki sposób motywacji przynosił rezultaty (pracownicy tracili wagę częściej i szybciej niż wcześniej), jednak efekt działań nie był długotrwały.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Baśka 2017-03-10 13:26:16

Moim zdaniem wspólne odchudzanie zdaje egzamin. Mam u siebie w pracy koleżankę, z którą się odchudzamy. Dogadałyśmy się tak, że w dni nieparzyste ja przynoszę dietetyczne sałatki do pracy dla mnie i dla niej a ona w parzyste. Do tego 2 razy w tyg chodzimy na 30 min treningi klubu do fitcurves. Ten trening powoduje, że angażowane są prawie wszystkie partie ciała od nóg, pośladków po brzuch. Dlatego uważam, że odchudzanie w grupie może spisać egzamin.