Organy prowadzące szpitale współodpowiadają za pensje pielęgniarek

0 0
Organy prowadzące szpitale współodpowiadają za pensje pielęgniarek
Resort planuje wprowadzenie do rozporządzenia zapisów, które dadzą prezesowi NFZ możliwość uruchomienia środków przeznaczonych na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych w szpitalach (Fot. PTWP)

Organy prowadzące szpitale powinny brać na siebie współodpowiedzialność za poprawę kondycji finansowej pielęgniarek - podkreślił wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.

Środowisko pielęgniarskie od dłuższego czasu domaga się m.in. wzrostu płac. Od kilku tygodni toczą się na ten temat rozmowy z kierownictwem MZ, pielęgniarki grożą strajkiem we wrześniu. We wtorek spotkały się z nowym ministrem zdrowia Marianem Zembalą, w spotkaniu uczestniczyła również premier Ewa Kopacz.

Problemy pielęgniarek rozwiązywane przez dialog

Cieślukowski zapewnił, że resort chce, by problemy dotyczące środowiska pielęgniarskiego były rozwiązywane nie poprzez strajki, ale w formie dialogu społecznego. Resort przygotował już pewne propozycje, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom pielęgniarek.

Czytaj też: Marian Zembala: Będą podwyżki dla pielęgniarek i położnych w całym kraju

Jak poinformował Cieślukowski, obecnie trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Resort planuje wprowadzenie do rozporządzenia zapisów, które dadzą prezesowi NFZ możliwość uruchomienia środków przeznaczonych na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych w szpitalach.

Oddziały NFZ będą zawierały aneksy do bieżących kontraktów ze szpitalami. Środki na wynagrodzenia mają być rozdzielane proporcjonalnie do ilości zatrudnionych pielęgniarek.

Czytaj też: Lekarze i pielęgniarki wrocławskiego szpitala muszą zrzec się podwyżek

Wiceminister zapewnił, że treść rozporządzenia będzie konsultowana ze środowiskiem pielęgniarskim. Szczegóły dotyczące m.in. wielkości środków i wymogów formalnych, które muszą spełnić szpitale, będzie określało zarządzenie prezesa NFZ.

Resort przygotuje również propozycję porozumienia, jakie mogłoby być zawarte pomiędzy dyrekcją szpitala, a reprezentacją pielęgniarek i położnych; wiceminister zaznaczył jednak, że dokument ten nie jest "wymogiem formalno-prawnym". - Jeżeli mamy przekazać te pieniądze to wolelibyśmy, żeby one były rozdzielone w szpitalu za ogólną zgodą stron zainteresowanych, czyli dyrekcji i środowiska pielęgniarek - wyjaśnił Cieślukowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.