Organy prowadzące szpitale współodpowiadają za pensje pielęgniarek

Organy prowadzące szpitale powinny brać na siebie współodpowiedzialność za poprawę kondycji finansowej pielęgniarek - podkreślił wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Organy prowadzące szpitale współodpowiadają za pensje pielęgniarek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 cze 2015 10:10


Środowisko pielęgniarskie od dłuższego czasu domaga się m.in. wzrostu płac. Od kilku tygodni toczą się na ten temat rozmowy z kierownictwem MZ, pielęgniarki grożą strajkiem we wrześniu. We wtorek spotkały się z nowym ministrem zdrowia Marianem Zembalą, w spotkaniu uczestniczyła również premier Ewa Kopacz.

Problemy pielęgniarek rozwiązywane przez dialog

Cieślukowski zapewnił, że resort chce, by problemy dotyczące środowiska pielęgniarskiego były rozwiązywane nie poprzez strajki, ale w formie dialogu społecznego. Resort przygotował już pewne propozycje, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom pielęgniarek.

Czytaj też: Marian Zembala: Będą podwyżki dla pielęgniarek i położnych w całym kraju

Jak poinformował Cieślukowski, obecnie trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Resort planuje wprowadzenie do rozporządzenia zapisów, które dadzą prezesowi NFZ możliwość uruchomienia środków przeznaczonych na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych w szpitalach.

Oddziały NFZ będą zawierały aneksy do bieżących kontraktów ze szpitalami. Środki na wynagrodzenia mają być rozdzielane proporcjonalnie do ilości zatrudnionych pielęgniarek.

Czytaj też: Lekarze i pielęgniarki wrocławskiego szpitala muszą zrzec się podwyżek

Wiceminister zapewnił, że treść rozporządzenia będzie konsultowana ze środowiskiem pielęgniarskim. Szczegóły dotyczące m.in. wielkości środków i wymogów formalnych, które muszą spełnić szpitale, będzie określało zarządzenie prezesa NFZ.

Resort przygotuje również propozycję porozumienia, jakie mogłoby być zawarte pomiędzy dyrekcją szpitala, a reprezentacją pielęgniarek i położnych; wiceminister zaznaczył jednak, że dokument ten nie jest "wymogiem formalno-prawnym". - Jeżeli mamy przekazać te pieniądze to wolelibyśmy, żeby one były rozdzielone w szpitalu za ogólną zgodą stron zainteresowanych, czyli dyrekcji i środowiska pielęgniarek - wyjaśnił Cieślukowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.