Opiekun medyczny osób starszych: ten zawód ma przyszłość nie tylko w Polsce

Europa się starzeje. Problem ten nie omija także Polski. Powoli, ale konsekwentnie rozwija się w naszym kraju rynek usług związanych z seniorami. Obok domów opieki, jak grzyby po deszczu pojawiają się oferty kształcenia dla chętnych do pracy w tym sektorze. Nie unikają ich nawet renomowane uczelnie medyczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opiekun medyczny osób starszych: ten zawód ma przyszłość nie tylko w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

3 kwi 2014 8:44


Oferty studium o kierunku "Opiekun osób starszych" można znaleźć na uczelniach we Wrocławiu, Chełmie, Poznaniu, Warszawie, Gnieźnie, Łodzi, Opolu, Szczecinie.  Almamer Szkoła Wyższa w Warszawie powołała z kolei studia na kierunku "Opiekun medyczny osób starszych, chorych i niepełnosprawnych z elementami rehabilitacji''. Cieszą się one dużym zainteresowaniem studentów i absolwentów oraz osób spoza uczelni. Do września 2014 r. uruchomione zostaną kolejne grupy na studiach podyplomowych.

Pracy nie zabraknie

- Opiekun medyczny osób starszych to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów. Według wielu prognoz rynku pracy, będą to najbardziej poszukiwani pracownicy. I to już w niedalekiej przyszłości - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Joanna Jasińska, dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia uczelni.

W jej opinii, to doskonały wybór dla tych, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z niesieniem pomocy innym.

- Studia na kierunku opiekun medyczny można połączyć z ukończeniem innych kierunków, np. z fizjoterapią. Opiekun to zawód, którego przyszłość z pewnością nie jest zagrożona. Jednak warto podkreślić, że jest on szczególny. Liczy się w nim osobowość, cierpliwość, empatyczne podejście do drugiego człowieka, wrażliwość - zaznacza dr Jasińska.

Medyczne Studium Zawodowe im. PCK w Poznaniu prowadzi rekrutację m.in. na kierunek opiekun osoby starszej. Aleksandra Malenda-Baszczak, kierownik szkolenia praktycznego informuje, że kształcenie na tym kierunku trwa dwa lata i nauczanie skupia się głównie na zagadnieniach związanych z gerontologią.

- To, czy zawód opiekuna osoby starszej będzie ulegał profesjonalizacji, zależy w dużej mierze od potencjalnych pracodawców. To oni zdecydują, kogo zatrudnią: profesjonalistę z dyplomem, czy osobę przyuczoną, tańszą. Warto jednak pamiętać, że ludzie kończący naszą szkołę (lub inną, ale posiadający dyplom, bo zdali egzamin zewnętrzny potwierdzający kwalifikacje w tym zawodzie) nie są osobami przypadkowymi - mówi Aleksandra Malenda-Baszczak.

Nowe kierunki na uczelniach medycznych

W podobnym tonie wypowiada się docent Adam Czabański z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wydział chce powołać na kierunku Zdrowie Publiczne nową specjalność: Opiekun osób starszych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.