Opieka długoterminowa: Lekarze bez specjalizacji uzupełnia braki kadrowe

Według nowych przepisów, do realizacji świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych będą uprawnieni lekarze będący jeszcze w trakcie specjalizacji. Czy ułatwi to placówkom opieki długoterminowej zatrudnianie kadry medycznej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opieka długoterminowa: Lekarze bez specjalizacji uzupełnia braki kadrowe

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

10 gru 2014 8:31


Przypomnijmy, że rozporządzenie ministra zdrowia z 10 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej zmienia definicję ''lekarza w trakcie specjalizacji''.

Dzięki temu świadczenia te będzie mógł realizować lekarz, który ukończył co najmniej pierwszy rok specjalizacji. Rozporządzenie zwiększa więc uprawnienia lekarzy będących w trakcie specjalizacji.

Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. J. Popiełuszki w Toruniu, kujawsko-pomorski konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych przyznaje, że niedoszacowana stawka sprawia, że lekarze specjaliści stanowią dla placówek ZOL poważny koszt.

Czytaj też: Brakuje lekarzy rodzinnych. Dla młodych to zawód bez przyszłości

- Zapis, aby był to specjalista w danej dziedzinie, wymuszał na osobach zarządzających tymi placówkami godzenie się na warunki finansowe - mówi dyrektor Śmiarowska.

- Zmiana rozporządzenia dopuszczająca zatrudnienie w ZOL lekarzy po 1. roku specjalizacji, ma sprawić, że zwiększą się nam możliwości pozyskania lekarzy do opieki nad grupą tych pacjentów. Jednak jak to się przełoży na praktykę, trudno dziś powiedzieć - wyjaśnia.

Czytaj też: Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

Podaje, że obecnie nie ma problemu z zatrudnianiem lekarzy medycyny rodzinnej czy specjalistów chorób wewnętrznych, bo tych jest więcej na rynku. Największy problem stanowi zatrudnianie specjalistów neurologii czy psychiatrii, których w ogóle brakuje w systemie ochrony zdrowia.

Cały artykuł czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.