Olsztyn: psycholog ma pomóc w walce ze stresem ratownikom medycznym

Nerwy, emocje, ciągłe napięcie. Z tym muszą sobie radzić pracownicy pogotowia ratunkowego. Nie wszystkim i nie zawsze się to udaje. Ich problemy ma rozwiązać psycholog zatrudniony na etacie w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Olsztyn: psycholog ma pomóc w walce ze stresem ratownikom medycznym

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Gazeta Wyborcza, MS/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

28 mar 2013 13:34


Dotychczas zarówno dyspozytorzy jak i medycy zatrudnieni w pogotowiu ratunkowym w Olsztynie sami musieli sobie radzić z napięciem podczas akcji ratowniczej i traumatycznymi przeżyciami związanymi z ludzkimi tragediami, których byli świadkami. Teraz w tej walce ma wesprzeć ich zawodowy psycholog.

O efektach pracy psychologa w pogotowiu mają świadczyć ankiety przeprowadzane wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, która jako pierwsza (już w 2009 r.) zatrudniła na etacie psychologa posiadającego poważne doświadczenie kliniczne i szkoleniowe.

Jak podaje bydgoskie pogotowie, zatrudniony u nich psycholog organizuje cykliczne szkolenia dla pracowników, które mają na celu podniesienie umiejętności kontaktów interpersonalnych i radzenia sobie ze stresem. Do tej pory w takich szkoleniach wzięło udział ponad 200 pracowników
Jak wynika z ankiety pacjenci korzystający z usług WSPR w Bydgoszczy są zadowoleni z jakości obsługi, jak i z uprzejmości personelu WSPR. Ankietę wypełniło do tej pory ponad 140 osób. Średnia ocen oscyluje w granicach 4,68-4-95 na 5 możliwych.

Konieczność szkoleń psychologicznych potwierdzają również Michał Bartczak i Maria Bartczak z Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Z przeprowadzonych przez nich badań wynika wprawdzie, że poziom stresu, który przeżywają ratownicy medycznie mieści się w granicach normy, jednak takie osoby instynktownie unikają dodatkowego pobudzenia emocjonalnego i często angażują się w czynności zastępcze, np. "wzmożoną senność, objadanie się, fantazjowanie na tematy pozytywne czy ucieczkę w świat wirtualny". To wszystko może mieć istotny wpływ na życie osobiste pracowników pogotowi ratunkowych czy SOR-ów.

Dlatego badacze są przekonani, że istnieje potrzeba odpowiedniego przeszkolenia pod względem radzenia sobie ze stresem, zarówno osób już pracujących w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, jak i młodych adeptów służb ratunkowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.