www.rynekzdrowia.pl

Olsztyn: psycholog ma pomóc w walce ze stresem ratownikom medycznym

0 0
Olsztyn: psycholog ma pomóc w walce ze stresem ratownikom medycznym

Nerwy, emocje, ciągłe napięcie. Z tym muszą sobie radzić pracownicy pogotowia ratunkowego. Nie wszystkim i nie zawsze się to udaje. Ich problemy ma rozwiązać psycholog zatrudniony na etacie w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Dotychczas zarówno dyspozytorzy jak i medycy zatrudnieni w pogotowiu ratunkowym w Olsztynie sami musieli sobie radzić z napięciem podczas akcji ratowniczej i traumatycznymi przeżyciami związanymi z ludzkimi tragediami, których byli świadkami. Teraz w tej walce ma wesprzeć ich zawodowy psycholog.

O efektach pracy psychologa w pogotowiu mają świadczyć ankiety przeprowadzane wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, która jako pierwsza (już w 2009 r.) zatrudniła na etacie psychologa posiadającego poważne doświadczenie kliniczne i szkoleniowe.

Jak podaje bydgoskie pogotowie, zatrudniony u nich psycholog organizuje cykliczne szkolenia dla pracowników, które mają na celu podniesienie umiejętności kontaktów interpersonalnych i radzenia sobie ze stresem. Do tej pory w takich szkoleniach wzięło udział ponad 200 pracowników
Jak wynika z ankiety pacjenci korzystający z usług WSPR w Bydgoszczy są zadowoleni z jakości obsługi, jak i z uprzejmości personelu WSPR. Ankietę wypełniło do tej pory ponad 140 osób. Średnia ocen oscyluje w granicach 4,68-4-95 na 5 możliwych.

Konieczność szkoleń psychologicznych potwierdzają również Michał Bartczak i Maria Bartczak z Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Z przeprowadzonych przez nich badań wynika wprawdzie, że poziom stresu, który przeżywają ratownicy medycznie mieści się w granicach normy, jednak takie osoby instynktownie unikają dodatkowego pobudzenia emocjonalnego i często angażują się w czynności zastępcze, np. "wzmożoną senność, objadanie się, fantazjowanie na tematy pozytywne czy ucieczkę w świat wirtualny". To wszystko może mieć istotny wpływ na życie osobiste pracowników pogotowi ratunkowych czy SOR-ów.

Dlatego badacze są przekonani, że istnieje potrzeba odpowiedniego przeszkolenia pod względem radzenia sobie ze stresem, zarówno osób już pracujących w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, jak i młodych adeptów służb ratunkowych.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.