NRL: Pytania z egzaminów lekarskich powinny być udostępniane. Będzie odwołanie

• Pytania z przeprowadzonych egzaminów lekarskich powinny być udostępniane, przesądził to Trybunał Konstytucyjny - przekonuje Naczelna Rada Lekarska.
• NRL odwołała się od decyzji odmownej dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

NRL: Pytania z egzaminów lekarskich powinny być udostępniane. Będzie odwołanie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

23 sie 2016 9:35


Decyzję o złożeniu odwołania od decyzji CEM prezydium Rady podjęło 19 sierpnia. Rzeczniczka Naczelnej Izby lekarskiej Katarzyna Strzałkowska powiedziała, że odwołanie, zgodnie z przepisami, zostało złożone do ministra zdrowia za pośrednictwem dyrektora CEM.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz w liście do lekarzy opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej wskazał, że przyjął decyzję dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych Mariusza Klenckiego z ubolewaniem, gdyż sądził, że rozstrzygnięcie TK, choć wydane nie po myśli CEM, będzie respektowane.

Dodał, w ocenie prezydium NRL decyzja dyrektora CEM jest wadliwa, bo pozostaje w jawnej sprzeczności z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Według prezesa NRL, dyrektor CEM "wymyślił" podstawę prawną do odmowy udostępnienia pytań testowych, powołując się na przepis, który dotyczy tajności pytań z egzaminów LEK, LDEK i PES w fazie przedegzaminacyjnej.

Hamankiewicz wskazał, że ze zrozumiałych i oczywistych względów, na tym etapie pytania są tajne i nie mogą być przed egzaminem znane nikomu poza gronem osób biorących udział w ich przygotowywaniu, dystrybuowaniu i przechowywaniu. Tajność ta, jak podkreślił, nie rozciąga się jednak na fazę po zakończeniu danego egzaminu, kiedy testy stają się informacją publiczną i powinny być dostępne.

Czytaj też: Państwowy Egzamin Specjalizacyjny za trudny. Lekarze apelują o zmiany

Hamankiewicz zwrócił się do lekarzy, by sami wysyłali wnioski o udostępnienie pytań egzaminacyjnych (jako informacji publicznej). Gotowy wzór formularza dostępny jest na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej. "Znaczna liczba napływających wniosków może dobitnie pokazać, że temat jest dla środowiska lekarzy i lekarzy dentystów naprawdę ważny oraz, że jako grupa zawodowa mamy prawo czuć się pokrzywdzeni tym, że nie mamy dostępu do pytań ze swoich egzaminów zawodowych, podczas gdy inne zawody, w tym np. prawnicze zawody zaufania publicznego, mają dostęp do pytań egzaminacyjnych z lat ubiegłych" - wyjaśnił.

W uzasadnieniu odmownej decyzji dyrektora CEM, której treść dostępna jest na stronie NIL, oceniono tymczasem, że udostepnienie pytań w trybie informacji publicznej jest niemożliwe.

Trybunał Konstytucyjny uznał 7 czerwca br., że pytania egzaminacyjne z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), które się już odbyły, podlegają udostępnieniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.