Nieprzygotowani rezydenci są zmuszani do pełnienia samodzielnych dyżurów

Rezydenci są zmuszani do pełnienia samodzielnych dyżurów w izbach przyjęć, do czego nie czują się przygotowani i co może stanowić zagrożenie dla pacjentów - poinformowało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nieprzygotowani rezydenci są zmuszani do pełnienia samodzielnych dyżurów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sty 2014 9:45


"Młodzi ludzie zmuszani są przez swoje szpitale do samodzielnych dyżurów w izbie przyjęć. Nie czują się przygotowani i kompetentni do pracy w takich warunkach, ponieważ ich środowiskiem pracy są przede wszystkim poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. Rezydenci boją się, że z powodu braku odpowiedniego przygotowania, doprowadzą do błędu medycznego, który może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią pacjenta" - przestrzegła w piśmie przesłanym prezes PPOZ dr Bożena Janicka.

Jak dodała, z takim apelem o pomoc zwrócili się do PPOZ lekarze rezydenci medycyny rodzinnej ze Śląska. "W ślad za nimi podobną prośbę wystosowali również rezydenci z Pomorza" - poinformowała.

Porozumienie podkreśla, że łatanie dziur i braków personalnych rezydentami medycyny rodzinnej jest niedopuszczalne i niezgodne z prawem; są to działania zagrażające bezpieczeństwu trafiających tam pacjentów.

Czytaj też: O staż w szpitalu łatwo, ale o zatrudnienie już nie ...

"Sytuacja ta również zagraża samym rezydentom medycyny rodzinnej - całkowicie nieprzygotowanym do takiej pracy, bez znajomości struktury szpitala, personelu, możliwości działania. Takie podejście i ćwiczenia niczego ich nie nauczą, a wręcz zniechęcą i wywołają frustrację" - zaznaczyła Janicka.

Informacje na ten temat dotarły do Ministerstwa Zdrowia i krajowego konsultanta ds. medycyny rodzinnej.

Rzecznik ministra zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że problem kierowania lekarzy rezydentów do pełnienia samodzielnych dyżurów medycznych został zgłoszony anonimowym pismem jednego z lekarzy zatrudnionych w szpitalu klinicznym w Zabrzu. Resort poprosił o zbadanie sytuacji konsultantów - krajowego i wojewódzkiego w dziedzinie medycyny rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.