Nie warto siedzieć 8 godzin przy biurku

• 66 proc. Polaków deklaruje, że będąc zdrowszym pracowałoby po prostu lepiej.
• W Polsce tylko 23 proc. pracowników korzysta z 5- minutowej przerwy w każdej godzinie pracy przy komputerze, która pozwala na rozciągnięcie mięśni i odpoczynek dla oczu.
• Spotkania przeprowadzane na stojąco trwają średnio 1/3 krócej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie warto siedzieć 8 godzin przy biurku

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 mar 2016 13:32


Długotrwała wymuszona pozycja staje się poważnym problemem w wielu krajach. Brytyjczycy wykazali, że przebywając minimum osiem godzin w biurze ruszamy się statystycznie tylko 30 minut. Według ostatnich badań Ergotest ponad połowa stanowisk pracy w Polsce nie spełnia wymogów ergonomii. Być może dlatego, aż co piąta osoba codziennie odczuwa jakiś rodzaj bólu.

Z raportu On Your Feet Britain wynika, że niemal 2/3 badanych ma świadomość zgubnych rezultatów długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji. Dla przykładu, aż 78 proc. Brytyjczyków twierdzi, że za dużo czasu spędza siedząc. Eksperci podkreślają, że w Polsce trend tzw. zdrowego miejsca pracy również powoli się umacnia.

Czytaj też: Siedzisz osiem godzin dziennie przy biurku? To tak jakbyś wypalił paczkę papierosów

- Przeciętny pracownik zatrudniony na pełen etat spędza niemal 1/4 roku w pracy. To sprawia, że sposób zorganizowania jego stanowiska ma ogromne znaczenie. 70 proc. osób skarży się na dyskomfort fizyczny w biurze. Dlatego tak ważne jest dobre zaprojektowanie miejsca pracy i przestrzeni biurowej. Najnowsze trendy pokazują, że coraz bardziej doceniana jest możliwość pracy dynamicznej. Popularnością cieszą się m.in. rozwiązania biurowe typu sit and stand – mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. marketingu i handlu, członek zarządu Mikomax Smart Office.

Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office (Fot. Mat. pras.) Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office (Fot. Mat. pras.)

Aż 75 proc. polskich pracowników uważa, że biuro mogłoby lepiej odpowiadać na sposób pracy - wynika z badania "Biura nowoczesnych centrów usług w opinii pracowników w Polsce" Mikomax Smart Office. Specjaliści firmy Expander zauważają, że właściciele przedsiębiorstw doceniają zależność między optymalizacją warunków pracy a korzyściami ekonomicznymi firmy.

- Obserwujemy znaczącą zmianę w podejściu do inwestowania w przestrzeń biurową. Nasi klienci coraz częściej wybierają rozwiązania finansowe umożliwiające inwestycje w biura o najwyższym standardzie, szyte na miarę potrzeb pracowników. Przedsiębiorcy mają świadomość przełożenia inwestycji w nowoczesną przestrzeń biurową na efektywność pracy i zyski dla firmy. Przewiduję, że trend ten będzie się wzmacniał w 2016 roku – komentuje Monika Mojzesowicz, dyrektor departamentu kredytów dla firm w Expanderze.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.