www.rynekzdrowia.pl

Nie tylko jak leczyć, ale i jak rozmawiać. Tego będą uczyć się studenci medycyny

0 0
Nie tylko jak leczyć, ale i jak rozmawiać. Tego będą uczyć się studenci medycyny
fot. shutterstock

O tym, jak rozmawiać, żeby dobrze leczyć będzie uczył Śląski Uniwersytet Medyczny, a Uniwersytet Medyczny w Białymstoku do programu studiów od II do V roku wprowadził przedmiot ''Profesjonalizm w medycynie''.

Projekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dotyczący zajęć z komunikacji dla przyszłych lekarzy właśnie został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Kompetencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj też: W Polsce za mało lekarzy i studentów medycyny. Co zrobić z powiększającą się luką na rynku?

Program pt. ''Jak rozmawiać, żeby dobrze leczyć? Warsztaty komunikacji i staże dla przyszłych lekarzy'' przeznaczony jest dla studentów ostatniego semestru jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim prowadzonym na Wydziale Lekarskim w Katowicach oraz Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.

Czytaj też: Studia w Europie Wschodniej popularne wśród niemieckich studentów

Ma charakter pilotażowy. Planuje się, że w warsztatach z zakresu komunikacji z pacjentem udział weźmie 60 studentów, a 30 z nich odbędzie staż (m.in. w hospicjach oraz na oddziałach onkologicznych i pediatrycznych.)

- Pomysł na projekt to wynik własnych obserwacji oraz rozmów ze studentami, którym brakowało umiejętności komunikacji z pacjentami, a często także w wewnątrz zespołu. W ramach zajęć symulacyjnych w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej problem ten jest często zauważany i identyfikowany przez samych studentów, którzy przyznają, że widzą braki w tej dziedzinie swoich kompetencji. Projekt jest więc próbą odpowiedzi na potrzeby przyszłych lekarzy - wyjaśnia mgr Małgorzata Perlak, psycholog pracujący w Centrum i pomysłodawca projektu.

Jak wynika z ogólnopolskich badań prowadzonych przez Naczelną Izbę Lekarską we współpracy z Polską Akademią Nauk, potrzeby te w grupie młodych lekarzy są znaczące. Tylko 8 proc. z nich uważa, że ich kompetencje w zakresie relacji z pacjentami są wysokie, a zaledwie 3 proc. badanych ocenia wysoko swoje umiejętności przekazywania trudnych wiadomości oraz wspierania pacjentów i ich rodzin w traumatycznych sytuacjach. Za to aż 65 proc. lekarzy do 35. roku życia zgłasza potrzebę zwiększenia swoich kompetencji w budowie relacji z pacjentami.

Mgr Małgorzata Perlak wskazuje, że to, co czyni dobrego lekarza, to nie tylko wiedza i umiejętności praktyczne, ale także kompetencje miękkie, czyli właśnie związane z komunikacją.

- Niemal każdy z nas był lub będzie pacjentem i chciałby, żeby lekarz, do którego trafi, wykazywał się wiedzą, ale również odrobiną empatii i ''ludzkiego podejścia'' - mówi psycholog.

Cały artykuł czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.