Nie ma porozumienia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek

0 0
Nie ma porozumienia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek
Strajk pielęgniarek w CZD trwan drugi dzień (fot.Cezary/wikimedia.org)

• Drugi dzień w stołecznym Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" trwa strajk pielęgniarek, które domagają się podwyżek i wskazują, że sióstr jest za mało.
• Negocjacje protestujących z dyrekcją wciąż nie doprowadziły do porozumienia.

W Instytucie jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych.

Pielęgniarki w ramach strajku odeszły we wtorek rano od łóżek pacjentów. Protest nie jest prowadzony na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na oddziałach neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka. Jeśli chodzi o pozostałe oddziały, obecność pielęgniarek została ograniczona do oddziałowych i jednej pielęgniarki.

W środę rano dyrekcja szpitala i pielęgniarki wznowiły rozmowy. Przed godz. 11 przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy IPCZD Magdalena Nasiłowska poinformowała dziennikarzy, że wciąż nie osiągnięto porozumienia. "Czekamy na propozycje, dyrekcja się zastanawia" - powiedziała.

Rozmowy miały zostać wznowione początkowo o godz. 14, a następnie ok. godz. 16. Ostatecznie o godz. 18 wciąż jeszcze nie były prowadzone, bo - jak poinformowała dziennikarzy rzeczniczka Instytutu Katarzyna Gardzińska - dyrektor placówki została wezwana na spotkanie poza szpitalem.

Odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy udała się do resortu zdrowia, ale zapewniła, że rozmowy z protestującymi będą podjęte jeszcze w środę.

Nasiłowska przekazała wcześniej mediom, że otrzymała od dyrekcji informację o planowanych dwóch propozycjach - dwóch możliwościach rozwiązania "tego, co dzieje się w tej chwili w Centrum Zdrowia Dziecka".

W Instytucie jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych (fot.mat.prasowe)
W Instytucie jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych (fot.mat.prasowe)

Gardzińska podała po południu, że w placówce pozostało obecnie 240 pacjentów (szpital dysponuje ok. 600 łóżkami). "Większość obowiązków opieki nad pacjentami przejęli lekarze" - powiedziała Gardzińska.

Większość pacjentów została wypisana lub odesłana do innych placówek - w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Lublinie, Kielcach i Białymstoku. Jak podała Gardzińska, np. na oddziale kardiochirurgii nie został już żaden pacjent, podobnie na endokrynologii. Najwięcej dzieci - dodała - znajduje się na pediatrii, onkologii, rehabilitacji i neurologii.

Pielęgniarki przekonują, że w IPCZD jest ich coraz mniej, bo zarobki są niekonkurencyjne. Szacują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ok. 70 pielęgniarek. Średnia płaca pielęgniarki w Instytucie to - jak podaje dyrekcja - wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto, zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.