www.rynekzdrowia.pl

Mundurowi w lepszej kondycji? O wiele rzadziej korzystają z L4

0 0
Mundurowi w lepszej kondycji? O wiele rzadziej korzystają z L4
fot. flickr

Kiedy policjanci przestali dostawać pełną wypłatę na zwolnieniu lekarskim, w komendach o jedną trzecią spadła liczba L4.

Kiedy policjanci przestali dostawać pełną wypłatę na zwolnieniu lekarskim, w komendach o jedną trzecią spadła liczba L4.

Jednak funkcjonariusze, którzy zostali ranni w czasie starć z bandytami, muszą udowadniać, że urazów doznali na służbie.

Czytaj też: Mundurowi będą zarabiali więcej. Kto dostanie podwyżkę?

Dotychczas strażacy, strażnicy graniczni, a także oficerowie BOR i CBA dostawali na chorobowym 100 proc. pensji. Od czerwca - tak jak pracownicy podlegający ubezpieczeniu w ZUS - dostają tylko 80 proc.

Rząd zlikwidował przywileje mundurowych, bo funkcjonariusze mieli nadużywać zwolnień. Według danych MSW agenci CBA w zeszłym roku przebywali na chorobowym średnio 20 dni, policjanci 23, a strażnicy graniczni 28. W tym samym czasie średnia L4 wśród pozostałych zawodów wynosiła 14 dni - podaje "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Teresa Piotrowska spotkała się z przedstawicielami służb mundurowych. O czym dyskutowano?


MSW przekonuje, że wprowadzenie nowych przepisów miało sens. Według danych resortu od czerwca do sierpnia o 30 proc. zmniejszyła się liczba policjantów przebywających na L4. O 35 proc. spadła liczba dni, podczas których policjanci przebywali na chorobowym.

W myśl nowych przepisów na pełne wynagrodzenie w trakcie L4 mogą liczyć tylko ci funkcjonariusze, których choroba była efektem służby. Problem w tym, że na początku potrąca się im 20 proc. wynagrodzenia, a potem muszą udowodnić, że np. urazów nabawili się w trakcie służby.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.