Może powstać związek zawodowy opiekunów medycznych

Opiekunowie medyczni planują spotkanie 24 października, na którym chcą powołać reprezentujący ich interesy związek zawodowy. Uważają, że w tej chwili w swoich miejscach pracy są traktowani jak sprzątaczki i wyjątkowo źle opłacani.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Może powstać związek zawodowy opiekunów medycznych

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl/Wyborcza.biz

RynekSeniora.pl

5 paź 2015 15:46


Zawód opiekuna medycznego został wpisany do klasyfikacji zawodów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2007 r. dzięki staraniom dr Elżbiety Szwałkiewcz, byłej konsultant krajowej w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i członkini komitetu bioetyki przy Polskiej Akademii Nauk.

Opiekunowie medyczni mieli wspomagać przepracowane pielęgniarki w szpitalach i rodziny obarczone opieką nad ciężko chorymi bliskimi w domach.

Opiekunom leczyć nie wolno. Mają myć chorego, karmić, przewijać, obracać, żeby nie powstały odleżyny, kłopoty żylne czy przykurcze. Żeby zostać opiekunem, trzeba zdać państwowy egzamin.

Przedstawiciele tego zawodu pracują w szpitalach, domach pomocy społecznej, prywatnych domach opieki czy w domach prywatnych.

Rosnące zapotrzebowanie

Osoby zajmujące się rynkiem opieki w Polsce podkreślają, że niedocenianie i lekceważenie roli, jaką spełniają w systemie opiekunowie medyczni może nam bardzo zaszkodzić - ze względu na rosnącą liczbę osób potrzebujących opieki czy malejącą liczbę pielęgniarek.

Mamy już ponad 1 mln osób starszych wymagających stałej opieki. Liczba pielęgniarek maleje, a opiekunowie medyczni są pozostawieni sami sobie.

W Polsce lawinowo przybywa osób starszych i niesamodzielnych. Tymczasem pielęgniarkom brakuje czasu na pielęgnację. W polskich szpitalach już po tygodniu u pacjentów pojawiają się odleżyny.

Zawód: opiekun

Rozwiązać ten problem chciała dr Elżbieta Szwałkiewicz, była konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych. Doprowadziła do wpisania w 2007 roku zawodu opiekuna medycznego do klasyfikacji zawodów Ministerstwa Edukacji.

Zarobki opiekunów medycznych to około 1400-1600 zł.

Zawód opiekuna zawisł więc w próżni i nikt nie interesuje się opiekunami. Absurdów w ich pracy jest wiele. Choćby taki: opiekun nie ma prawa podać pacjentowi leków. Żeby nie zabić podopiecznego, opiekun musi łamać prawo.

Na wprowadzenie zawodu opiekuna medycznego pielęgniarki zareagowały nerwowo. Przestraszyły się, że opiekun to pomniejszenie ich pensji o 300 zł dodatku pielęgnacyjnego. Protestowały przeciwko nowemu zawodowi.

- To jest zawód przyszłości, tylko chwilowo lobby innych zawodów w Ministerstwie Zdrowia jest zbyt silne. Ale za dziesięć lat opiekunowie będą stanowili większość, a pielęgniarki będą pełniły nadzór. Rzeczywistość to wymusi - uważa senator Mieczysław Augustyn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

popieram 2015-11-01 12:30:59

"Chwilowo" - to znaczy za 10 lat? Zawód istnieje od lat, opiekunowie medyczni pracują tu i teraz. Niech walczą!

REKLAMA