Mołdach: Aby powstrzymać lekarzy i pielęgniarki przed emigracją, trzeba podnieść płace

• Za 3–4 dekady Polacy będą drugim lub trzecim najstarszym społeczeństwem w UE.
• To oznacza skokowy wzrost kosztów opieki medycznej.
• W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek, a aby zatrzymać personel medyczny w Polsce trzeba podnieść mu wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mołdach: Aby powstrzymać lekarzy i pielęgniarki przed emigracją, trzeba podnieść płace

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

17 mar 2016 10:48


– W Polsce, w odróżnieniu od wielu innych krajów Unii Europejskiej czy na świecie, bardzo silnie na koszty leczenia przez najbliższe lata będzie wpływać czynnik demograficzny. Jesteśmy społeczeństwem, które we wskaźniku dzietności jest klasyfikowane na 212. miejscu spośród 240 państw – mówi Łukasz Zalicki, partner EY. – Przez to, że mamy tak niską dzietność, tempo starzenia będzie bardzo wysokie. W perspektywie najbliższych 30–40 lat będziemy drugim albo trzecim najstarszym społeczeństwem Unii Europejskiej.

Dzietność w Polsce należy do najniższych na świecie. Oblicza się, że obecnie wynosi 1,3 (na kobietę), podczas gdy wskaźnik na poziomie 2,1 zapewnia zastępowalność pokoleń, czyli gwarantuje utrzymanie liczebności społeczeństwa i proporcji poszczególnych grup wiekowych na tym samym poziomie. Z szacunków Eurostatu wynika, że już w 2020 roku co czwarty Polak będzie miał więcej niż 60 lat.

Czytaj też: Jeśli nie zareagujemy, wkrótce nie będzie miał nas kto leczyć

– Przyrost osób w starszym wieku w stosunku do młodszych roczników w społeczeństwie będzie najszybszy spośród wszystkich krajów członkowskich UE. To spowoduje, że statystycznie większa grupa osób starszych będzie wymagała bardziej kosztochłonnych zabiegów – mówi Zalicki. – Szacowaliśmy, że w dzisiejszej strukturze świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia roczny przeciętny koszt na jednego obywatela w wieku od 0 do 65 lat to ok. 1,2 tys. zł rocznie, natomiast koszt świadczeń dla osób przeciętnie w wieku powyżej 65 lat to 3,5 tys. zł.

Czytaj też: W 2050 r. ponad 40 proc. Polaków będzie po sześćdziesiątce

Wyższe koszty biorą się zarówno z większej zachorowalności osób starszych, w tym na choroby przewlekłe, jak i z wchodzenia w życie nowych technologii. One poprawiają wprawdzie jakość leczenia, ale i podwyższają jego koszty.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

alii 2016-03-23 15:13:44

Niesamowite odkrycie. Wow. Żeby lekarze i pielęgniarki nie decydowali się na wyjazdy z Curaswiss, czy Medirenem i nie myśleli o zagranicznych klinikach i wypłatach w Euro trzeba dać im więcej złotówek żeby opłacało się zostać w kraju. Nagroda dla autora koncepcji.

Gucio 2016-03-20 19:54:30

No nareszcie, ktoś odkrył Amerykę. !!! Do tej pory wszyscy tylko dziwili się dlaczego lekarze i pielęgniarki uciekają za granicę. Nareszcie, ktoś doznał olśnienia, ze trzeba by im było po prostu normalnie zapłacić, zamiast dawac groszowa jałmużnę i rozgrzeszać się tym, ze sobie na kilku innych etatach dorobią albo wezmą łapówki.