Model medycyny pracy do zmiany. Pracodawcy mają inne potrzeby

0 0

– Model medycyny pracy ma już ok. 20 lat i nie spełnia obecnych potrzeb pracodawców i pracowników – twierdzi Anna Rulkiewicz, prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej i szefowa firmy Lux Med.

Przede wszystkim model medycyny pracy powinien zmienić swój charakter – z orzeczniczego, kiedy stwierdzana jest tak naprawdę zdolność pracownika do pracy "tu i teraz", na doradczy, profilaktyczny – pomagający utrzymać pracownika w zdrowiu przez długi czas.

Czytaj też: Arcelor Mittal pomaga się leczyć swoim pracownikom. Również z nałogów

– Pracodawcy zależy na utrzymaniu pracownika w zdrowiu, jak również na tym, aby była jak najmniejsza absencja. Dlatego potrzebne jest objęcie pracownika szerszą opieką profilaktyczną – uważa Anna Rulkiewicz. Na razie jednak medycyna pracy nie spełnia tej roli, a pracodawcy coraz częściej decydują się zadbać o zdrowie pracowników na własną rękę, np. zapewniając im prywatną opiekę medyczną.

– Oczywiście patrząc krótkofalowo, dla pracodawcy to jest koszt, ale patrząc długofalowo – dzięki takim działaniom redukujemy absencję, pracownicy szybciej wracają do pracy po chorobie, są w lepszej formie psychicznej, a więc to jest zysk. Warto pomyśleć o tym, jak wspomóc pracodawcę w finansowaniu opieki medycznej, nie tylko medycyny pracy, ale i tej szerszej – podkreśla Rulkiewicz.

A jakiego rodzaju schorzenia, choroby są obecnie najczęstszą przyczyną absencji pracowników? Obejrzycie całą naszą rozmowę z Anną Rulkiewicz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.