Model medycyny pracy do zmiany. Pracodawcy mają inne potrzeby

– Model medycyny pracy ma już ok. 20 lat i nie spełnia obecnych potrzeb pracodawców i pracowników – twierdzi Anna Rulkiewicz, prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej i szefowa firmy Lux Med.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Model medycyny pracy do zmiany. Pracodawcy mają inne potrzeby

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

25 lut 2016 9:26


Przede wszystkim model medycyny pracy powinien zmienić swój charakter – z orzeczniczego, kiedy stwierdzana jest tak naprawdę zdolność pracownika do pracy "tu i teraz", na doradczy, profilaktyczny – pomagający utrzymać pracownika w zdrowiu przez długi czas.

Czytaj też: Arcelor Mittal pomaga się leczyć swoim pracownikom. Również z nałogów

– Pracodawcy zależy na utrzymaniu pracownika w zdrowiu, jak również na tym, aby była jak najmniejsza absencja. Dlatego potrzebne jest objęcie pracownika szerszą opieką profilaktyczną – uważa Anna Rulkiewicz. Na razie jednak medycyna pracy nie spełnia tej roli, a pracodawcy coraz częściej decydują się zadbać o zdrowie pracowników na własną rękę, np. zapewniając im prywatną opiekę medyczną.

– Oczywiście patrząc krótkofalowo, dla pracodawcy to jest koszt, ale patrząc długofalowo – dzięki takim działaniom redukujemy absencję, pracownicy szybciej wracają do pracy po chorobie, są w lepszej formie psychicznej, a więc to jest zysk. Warto pomyśleć o tym, jak wspomóc pracodawcę w finansowaniu opieki medycznej, nie tylko medycyny pracy, ale i tej szerszej – podkreśla Rulkiewicz.

A jakiego rodzaju schorzenia, choroby są obecnie najczęstszą przyczyną absencji pracowników? Obejrzycie całą naszą rozmowę z Anną Rulkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.