Młody lekarz wprost. "Zarabiam w Warszawie 2,2 tys. zł. Już uczę się niemieckiego"

- Pracuję w Warszawie, gdzie pensja 2,2 tys. zł starcza na opłacenie mieszkania i przejazdy do szpitala. Niedawno urodził mi się syn. Nie chciałbym stąd wyjeżdżać, ale nie ukrywam, że uczę się języka niemieckiego – mówi Łukasz Jankowski, lekarz rezydent i przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Młody lekarz wprost. "Zarabiam w Warszawie 2,2 tys. zł. Już uczę się niemieckiego"

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

10 mar 2017 13:08


Kto nas będzie leczył? Kadra lekarzy się starzeje, a wynagrodzenia nie kuszą młodych do tego, aby po ukończeniu kształcenia zostać w Polsce. Lekarzy jest jak na lekarstwo. Na tysiąc mieszkańców przypada u nas 2,2 lekarza, to wynik wstydliwy nie tyko w Europie, ale i w całym rozwiniętym świecie.

– Średnia wieku chirurga w Polsce to 60 lat, ginekologów położników – 58 lat. Ogólnie co trzeci lekarz w Polsce ma ponad 60 lat – alarmuje wprost Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

A lepiej nie będzie – starzejącej się kadry młodzi lekarze raczej nie zastąpią, bo zamiast pracować w Polsce, wolą wyjechać za granicę, gdzie zarobią więcej.

– Nie liczyłbym też na to, że kadrę w szpitalach zasilą Ukraińcy czy Białorusini. Jeśli tak, to na chwilę, później uciekną do Niemiec – ocenia Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. – Nie liczyłbym też na to, że do Polski wrócą lekarze i pielęgniarki np. z Wielkiej Brytanii. Ci, którzy wyjechali, nie chcą już wracać – dodaje.

Od 2004 do 2015 r. Śląska Izba Lekarska wydała 1500 zaświadczeń uprawniających lekarzy do pracy za granicą. Np. w 2014 r. o pracę za granicą ubiegało się 82 lekarzy i lekarzy dentystów, w 2015 r. – 91, a w 2016 – 99.

Czy ktoś do nas przyjechał? W 2014 r. do Polski przyjechało pracować 6 lekarzy i lekarzy dentystów, rok później 13, a w 2016 r. – sześciu.

Czy wyższe zarobki stałyby się antidotum na ten problem?

- Wynagrodzenia lekarzy w Polsce są zbyt niskie. Kiedy wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju , po zapoznaniu się z opracowaną przez nas na podstawie stawek na 3 tys. etatów, analizą wynagrodzeń lekarzy, i porównał wynagrodzenia lekarza ze stawką godzinową do osób, które odpracowują swoje długi mieszkaniowe, to okazało się, że lekarz zarabia niewiele więcej od nich. Zgodnie z wynikami analizy, minimalna wartość pracy lekarza bez specjalizacji to 13,65 zł, a osoby odpracowującej długi mieszkaniowe – 12,5 zł – mówi Kozakiewicz.

Ile zatem zarabiają lekarze?

Mediana w zakresie płac miesięcznych i wartość godziny pracy (pełny etat, średnio 165 godzin miesięcznie) wynosi brutto:

• Lekarz bez specjalizacji – 3207 zł, czyli 19,43 zł za godzinę

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jacekmaja2@o2.pl 2017-03-25 19:51:15

ja szukam lekarzy do pracy w poz płacę 7000 brutto przy pełnym etacie (woj lubelskie ) jeśli jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do kontaktu

Zeghar 2017-03-22 20:10:41

Ech, gdzie te piękne czasy gdy "autorytety" mówiły protestującym przeciwko niskim płacom, żeby się przekwalifikowali? Albo gdy na szczęście były już prezydent proponował zmianę pracy i wzięcie kredytu?
A tak na poważnie - owszem dałbym nawet tak niedorzeczną podwyżkę lekarzom. Ale przy wprowadzeniu wreszcie porządnej i restrykcyjnej ich kontroli np. w stylu amerykańskim. Trzeba rozwiązać problem konowałów, porządnego karania za błędy i skutecznej eliminacji z zawodu najgorszych jednostek. Drakońskie kary za jakiekolwiek próby manipulacji przy dokumentacji. Trzeba skończyć też z jaśniepaństwem lekarzy, którzy radośnie pracują sobie w kilku miejscach i notorycznie spóźniają się z przyjściem do pracy. I jeszcze parę warunków by się znalazło.

Silesian girl 2017-03-21 07:57:28

Moja siostra jest lekarzem rezydentem. Artykul w 100 procentach prawdziwy. Placa regulowana jest przez panstwo i niewazne czy pracujesz na wsi czy w Warszawie, gdzie koszty zycia sa wieksze. Stawka wszedzie jest taka sama

REKLAMA