Ministerstwo zdrowia: Wynagrodzenie pielęgniarek może wzrosnąć o ok. 20 procent

- Obecna sytuacja środowiska pielęgniarskiego jest trudna, a jednym z głównych problemów są zbyt niskie wynagrodzenia - mówi wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski. Ministerstwo zapowiada podwyżki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo zdrowia: Wynagrodzenie pielęgniarek może wzrosnąć o ok. 20 procent

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 maj 2015 9:39


Stopniowe podwyższanie wynagrodzeń, ułatwienie podnoszenia kwalifikacji i wsparcie dla rozpoczynających studia pielęgniarskie zapowiedział m.in. wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski. Według resortu do 2017 r. pensje pielęgniarek mogą wzrosnąć o ok. 20 proc.

Wiceminister przyznał, że obecna sytuacja środowiska pielęgniarskiego jest trudna, a jednym z głównych problemów są zbyt niskie wynagrodzenia. "To problem, który de facto skutkuje tym, że nie wybierają tego zawodu nowe osoby" - ocenił wiceminister.

Wsparcie kształcenia pielęgniarek

Resort zdrowia planuje wsparcie kształcenia przeddyplomowego pielęgniarek. Pielęgniarstwo i położnictwo byłoby kierunkiem współfinansowanym z budżetu państwa i funduszy europejskich. Projekt zakłada również ścisłą współpracę z przyszłymi pracodawcami i podmiotami opieki zdrowotnej oraz system stypendialny dla studentów. Ministerstwo planuje przeznaczyć na te działania ok. 300 mln zł, licząc, że w ciągu najbliższych kilku lat studia pielęgniarskie dodatkowo podejmie ponad 10 tys. osób. Obecnie co roku ten kierunek kończy od 4 tys. do 6 tys. osób.

Czytaj też: OZZPiP: 12 maja pielęgniarki i położne przeprowadzą strajk ostrzegawczy

Wiceminister przyznał, że problemem jest również brak chęci do podejmowania pracy w zawodzie przez osoby kończące studia pielęgniarskie. Zdaniem Cieślukowskiego, "uzupełnieniem do tej potencjalnej luki w kadrze średniej szpitali może być rosnąca liczba osób, które podejmują kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego".

Kolejnym wyzwaniem, przed którym stoi resort zdrowia, jest - zdaniem wiceministra - stworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji przez pielęgniarki i położne.

Jak przypomniał Cieślukowski, minister Bartosz Arłukowicz na spotkaniu pod koniec kwietnia zaprezentował środowisku pielęgniarskiemu odpowiedź na zgłaszane przez nie postulaty. 8 maja resort przesłał organizacjom pielęgniarskim propozycję na piśmie i jest ona obecnie oceniana.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.