Ministerstwo Zdrowia: Od września pielęgniarki dostaną 300 zł podwyżki

Od września br. pielęgniarki otrzymają średnio 300 zł podwyżki - informuje Ministerstwo Zdrowia. Środki w budżecie są zabezpieczone.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo Zdrowia: Od września pielęgniarki dostaną 300 zł podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

9 wrz 2015 10:54


Negocjacje Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z Ministerstwem Zdrowia trwało ponad dwa miesiące. Na 10 września zaplanowany był nawet protest. Zaproponowana przez ministra wysokość podwyżki - średnio 300 złotych - nie spełnia oczekiwań pielęgniarek, ale została zaakceptowana jako realistyczna.

Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia zaplanowały na podwyżki dla pielęgniarek i położnych następujące kwoty:

- około 228 mln zł - w 2015 roku

- około 808 mln zł - do końca 2016 roku

- około 1,5 mld zł - w 2017 roku

Łącznie jest to kwota w wysokości około 2,5 mld zł.

Jednocześnie MZ poinformowało, że w pozostałych obszarach będących przedmiotem negocjacji ministra zdrowia ze środowiskiem pielęgniarek i położnych zostały podjęte bądź będą realizowane następujące działania:

1. Minister zdrowia, na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy, wydał w dniu 8 września 2015 roku nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, określające między innymi mechanizmy otrzymywania przez świadczeniodawców dodatkowych środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne. Skutkuje to możliwościami wprowadzenia podwyżek wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych w ramach umowy z NFZ już od września br. w kwocie średnia 300 zł na etat. Decyzja należy do dyrektora podmiotu leczniczego w uzgodnieniu z reprezentacją pielęgniarek i położnych z zaleceniem uwzględnienia doświadczenia, umiejętności i kompetencji jako kryterium.

2. Minister zdrowia dokona nowelizacji rozporządzeń wydawanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581) zwanej dalej "ustawą", w zakresie doprecyzowania kwalifikacji i liczby pielęgniarek i położnych udzielających świadczeń gwarantowanych w poszczególnych rodzajach;

3. Minister zdrowia, na podstawie znowelizowanego art. 148 ust. 3 ustawy wyda rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.