Ministerstwo Zdrowia nieugięte w sprawie kształcenia asystentek stomatologicznych

Ministerstwo Zdrowia nie przywróci prowadzenia kształcenia zawodowego asystentek stomatologicznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo Zdrowia nieugięte w sprawie kształcenia asystentek stomatologicznych

PODZIEL SIĘ


Autor: Infodent24.pl

www.infodent24.pl

13 kwi 2015 12:00


O przywrócenie kształcenia apelowała Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej w lutym br.

Przypomnijmy, przepisy przewidują zakończenie prowadzenia rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) w szkołach, w których realizuje się kształcenie w zawodzie asystentka stomatologiczna, począwszy od roku szkolnego 2016/2017.

W opinii KS NRL, świadczenie stomatologiczne jest wykonywane w sposób najbardziej efektywny w zespole, w którym uczestniczy lekarz dentysta oraz wykwalifikowana osoba wykonująca zawód asystentki lub higienistki stomatologicznej.

Czytaj też: Dentyści nie chcą pracować na wsi

Stomatolodzy uważają, że z chwilą zakończenia prowadzenia kształcenia w zawodzie asystentki dostęp lekarza dentysty do wykwalifikowanego personelu pomocniczego będzie mocno ograniczony z uwagi na niewystarczającą liczbę osób uprawnionych do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej na rynku pracy.

Komisja wyrażała obawę, że w przypadku braku kontynuacji systemu kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej, obowiązek przeszkolenia personelu pomocniczego, nieposiadającego uprawnień do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej, będzie spoczywał na lekarzu dentyście, co odbywać się będzie kosztem czasu poświęconego na udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.